بهزی

جست و جو در بهزی...

با انواع لوازم یدکی به کار رفته در خودرو آشنا شوید

زمان مطالعه 1 دقیقه

با انواع لوازم یدکی به کار رفته در خودرو آشنا شوید

پیچ ها در لوازم یدکی خودرو

پیچ از مهمترین و کاربردی ترین اتصالات در صنعت و زندگی روزمره هستند وطرح ساخته شده آنها به صورت استوانه ای است که بر اساس کاربرد پیچ، رزوه ها روی آن پیچیده می شوند. پیچ ها متناسب با ابزارها و مدلهای مختلف مانند سر شش ضلعی، سر چهار گوش، سر آلن، پیچ گوشتی و… فرم می گیرند.

مهره ها در لوازم یدکی خودرو

برای هر پیچ به تناسب مشخصه پیچ، مهره ای ساخته شده است که مهره ها اجسام فیزیکی حلقه ای شکل هستند و داخل آن با توجه به پیچ های مختلف رزوه میشود و خارج آن، طبق ابزارهای مختلف به اشکال گوناگونی چون شش ضلعی، چهار گوش، شیاردار برای کار با ابزار در می آید. عملکرد پیچ ها و مهره ها به صورت نر و ماده است و مکمل یکدیگرند. لازم به ذکر است که پیچ ها را می توان بدون مهره نیز استفاده نمود و در سطح فرو برد. پیچ و مهره می تواند از مواد مختلف فولادی، پلاستیکی و… تولید شوند.

آرم ها یا نمادها در لوازم یدکی خودرو

از زمان های قدیم برای شناسایی یا تبلیغ یا توضیح چیزی از آرم و نشان استفاده میکردند. حال ممکن است نتوان آرم ها را جزو لوازم یدکی خودرو دانست اما به جهت مهم بودنشان دوست داریم در اینجا آنها را معرفی کنیم. آرم ها به جهت اینکه می توانند مفهوم خاصی را نشان دهند، منحصر به فرد هستند و این مشخصه آنها باعث شده تا در دنیای تجارت نیز اهمیت داشته باشند. آرم ها را می توان به صورت چوب و یا به شکل های دیگر استفاده کرد و از جنس فلز و پلاستیک و… تولید و روانه بازار میشوند.

طلق ها در لوازم یدکی خودرو

طلق ها؛ اجزای پلاستیکی بوده که بسته به کاربردشان، به صورت مات یا شفاف، ضخیم یا نازک، رنگی یا بی رنگ و مواردی از این دست ساخته شوند. از مشخصه های مهم آنها، خاصیت ضد آب و الکتریکی بودن آنها است که اغلب به عنوان روکش محافظ برای قطعات الکتریکی از آنها بهره میبرند.

فنرها در لوازم یدکی خودرو

فنر
ابزارهایی هستند دارای خاصیت ارتجاعی یا کشسان که بسته به کاربردشان با یکی از این دو خاصیت تولید و روانه بازار میشوند. فنرها متناسب با نوع مصرفشان بر اثر نیرو یا سخت میشوند یا نرم و به طور کلی وظیفه ی اصلی فنرها، خنثی کردن نیروهای کششی یا فشاری است. در انواع مختلفی از جمله مارپیچی، صفحه ای، لول و … ساخته می شوند.

دیاق و بست در لوازم یدکی خودرو

دیاق ها و بست ها؛ لوازمی هستند که به کمک آن ها می‌ توان دو یا چند جزء را به صورت مکانیکی (با اصطکاک) به هم چسبانده و یا نگه داشت . جنس آنها بنا به کاربردشان متفاوت است و بیشترین کاربرد دیاق ها و بست ها در صنایع ماشین سازی و بساه بندی و … است. از موارد کاربردی آنها مسدود کردن و بستن قطعه ای است مثلا برای مسدود کردن یک شلنگ یا بستن یک پاکت یا کیسه و … از دیاق و بست استفاده میکنند.

واشرها در لوازم یدکی خودرو

این ابزارهای حلقه ای مانند که از پرمصرف ترین ابزارهای خودرو به حساب می آیند به تناسب کاربردشان در اندازه ها، ضخامت ها، جنس ها و مدل های مختلف تولید و به بازار عرضه میگردند. در جنس های مختلف نظیر فلزی، لاستیکی، نمدی و فایبر گلاس در بازار یافت میشوند. از وظایف مهم واشرها میتوان به توزیع بار پیچ و مهره، جلوگیری از باز شدن مهره ها بر اثر ایجاد اصطکاک، جلوگیری از نشت سیالات موجود در قطعه ای، پر کردن فضای میان دو قطعه و … اشاره نمود. همچنین ابزارهای پرکاربردی برای درزبندی هستند که با ابزارهای مختلفی چون میخ و پیچ و… و در اجزای مختلفی مانند سیلندر و… میتوان از آنها استفاده کرد.

در نهایت

لوازم یدکی خودرو و برخی از کلیدی ترین آنها نیز آشنا شدید و این را نیز بدانید که هر وسیله نقلیه ای، دارای یک سری لوازم و اقلام مصرفی است که به مرور زمان و با استفاده زیاد باید بازبینی شده و در صورت خراب بودن قطعات، باید تعویض یا تعمیر گردند. لوازمی که در بالا نام برده شد، می توانند پایه و اساس ساخت محصولات دیگر باشند بنابراین از دیگر لوازم یدکی میتوان قطعات لاستیکی و نیز متعلقات جانبی دیگر و لوازم برقی را نیز نام برد. مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلبی جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغغز شما میکند. پس سعی ما تولید کنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.