بهزی

جست و جو در بهزی...

گاوصندوق چیست؟

زمان مطالعه 1 دقیقه

گاوصندوق چیست؟

گاوصندوق چیست؟

جعبه های یک یا چند طبقه چهار گوش با بدنه بسیار مقاوم و فولادی با قفل های بسیار معتبر و سیستم رمزگذاری پیچیده که برای نگهداری از وسایل و اسناد و مدارک و پول و جواهرات استفاده میشود اصطلاحا گاوصندوق گفته میشود. این وسایل نه تنها در محیط های تجاری و اداری و بانک ها مورد استفاده قرار میگیرند، بلکه از گذشته تا امروز در منازل نیز کاربرد داشته و سیستم های رمزگذاری و قفل آنها همیشه در حال تغییر و پیشرفت می باشند.

انواع گاو صندوق

انواع گاوصندوق از نظر ابعاد اندازه و ابعاد و همچنین شکل ظاهری گاوصندوق ها با هم تفاوت های زیادی دارند. به طوریکه می توان نمونه های یک و چند طبقه بزرگ و کوچک و همچنین گاوصندوق های آسانسوری را مشاهده نمود. گاوصندوق های کوچک که اغلب یک یا نهایتا دو طبقه می باشند بیشتر در منزل و هتل ها کاربرد داشته و از نظر قیمت نیز در سطح ارزان تری نسبت به سایر گزینه ها قرار دارند. نوع دیگر این گاوصندوق ها که بیشتر در طلافروشی ها و موزه ها مورد استفاده قرار میگیرد، گاوصندوق های آسانسوری می باشند. ساختار این تجهیزات کاملا با سایر گاوصندوق ها متفاوت بوده و ویترین در نظر گرفته شده برای آنها با فشردن یک دکمه به طور کامل در صندوق مخصوص در قسمت پایین قرار میگیرد.
انواع گاو صندوق از نظر قفل از دیگر فاکتورهایی که می توان بر اساس آن گاوصندوق ها را تقسیم بندی نمود، نوع قفلی می باشد که در آنها استفاده شده است. قفل های موجود روی درب گاوصندوق ها شامل مکانیکی، کلیدی، رمزی دیجیتال، بیومتریک و ترکیبی می باشند که نوع بیومتریک و ترکیبی آن بالاترین درجه امنیت را دارا می باشند. در گاوصندوق هایی که دارای سیستم قفل بیومتریک می باشند، تنها با اسکن اثرانگشت یا قرنیه چشم مالک امکان بازگشایی آن وجود داشته و به همین دلیل امکان بازگشایی آن توسط افراد غریبه وجود ندارد. البته لازم به ذکر است که استفاده از قفل های بیومتریک در گاوصندوق های خانگی و هتلی کاربرد زیادی نداشته و اغلب برای ادارات و سازمان ها و مراکز تجاری مهم مورد استفاده قرار میگیرند.

جنس گاو صندوق از چیست؟

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که در ساخت گاوصندوق باید به آن توجه شود، مواد و متریالی می باشد که برای بدنه و دیواره های داخلی استفاده میشود. این مواد به اندازه کافی مقاومت داشته باشند تا گاوصندوق را در برابر ضربه و انفجار و آتش سوزی کاملا مقاوم کند. بتن آرمه یا بتن مسلح یکی از مواد مورد استفاده برای ساخت بدنه گاوصندوق می باشد که در واقع ترکیبی از شن و ماسه و سیمان و میلگرد است و به دلیل خاصیت کششی بالای بتن، با وارد شدن ضربه به بدنه آن احتمال شکستن صفر خواهد بود.

اجزای تشکیل دهنده گاو صندوق

در حالت کلی برای طراحی و ساخت گاوصندوق لازم است چند جز اصلی در آن قرار داده شود و امنیت و مقاومت هر یک در بالاترین سطح سنجیده و پیاده سازی گردد. اصلی ترین اجزای گاوصندوق شامل جعبه و بدنه فلزی و نسوز، درب فولادی و بتنی، قفل و دیواره های داخلی می باشد. به منظور استانداردسازی میزان مقاومت بدنه و دیواره های داخلی از نوعی بتن به همراه میلگردهای تقویتی و صفحات فلزی و الیاف های تقویتی استفاده میشود تا احتمال ترک خوردگی بتن و آتش گرفتن آن تا کمترین حد امکان کاهش پیدا کند. نوع قفل به کار رفته بر روی درب نیز همان طور که اشاره شد می تواند از قفل های کلیدی، مکانیکی، دیجیتالی و بیومتریک و ترکیبی برندهای داخلی و خارجی انتخاب گردد.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.