بهزی

جست و جو در بهزی...

انواع تانکر آب از لحاظ جنس بدنه

زمان مطالعه 1 دقیقه

انواع تانکر آب از لحاظ جنس بدنه
تانکر آب چیست؟
بخشی از هموطنان با شنیدن کلمه تانکر یا تانکر آب، تنها یاد تانکر های فلزی قدیمی می افتند که برای حمل آب و آب رسانی مورد استفاده قرار می گیرند؛ اما در واقع تانکر آب تنها به جنس یا اندازه و مدل خاصی محدود نمی شود. به زبان ساده، تانکر به هر وسیله ای می گویند که از آن برای ذخیره سازی و نگهداری آب و دیگر مواد (از مواد پودری گرفته تا انواع اسید و مواد شیمیایی) استفاده می شود. کاربرد های این محصول هم تنها به یک بخش بخصوص محدود نیست؛ روزانه در سراسر جهان از این محصول در کاربری های گوناگونی استفاده می شود. برای مثال در ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری تانکر آب بعد از کنتور و قبل از پمپ نصب می شود تا آب مصرفی ساکنین آن ساختمان بدون دردسر و در هر ساعتی از شبانه روز تامین شود. کشاورزان و باغداران نیز از تانکر برای آبیاری زمین و محصولات خود استفاده می کنند. دیگر استفاده کنندگان تانکر پلاستیکی یا تانکر پلی اتیلن کارخانه ها هستند که از این محصول برای ذخیره آب، نگهداری انواع اسید، ذخیره مواد شیمیایی، ترکیب و میکس مواد غذایی، نگهداری مواد دارویی، ذخیره مواد پودری و گرانولی و … استفاده می کنند.

تانکر سنگی، چوبی و ...

اولین نسل تانکر ها از مواد ابتدایی و کاملا طبیعی مثل سنگ و چوب ساخته می شدند. امروز هم در برخی کشور ها چند تایی از این تانکر های نسل اولی، البته نسخه مرمت شده آن ها ! ، وجود دارند که بیشتر جنبه توریستی دارند.

تانکر فلزی گالوانیزه

تانکر فلزی گالوانیزه تا همین دو، سه دهه قبل متداول ترین تانکر مورد استفاده در ایران بود اما مشکلات زیادی مثل وزن زیاد تانکر فلزی، زنگ زدن آن، گرم شدن بیش از حد آب در فصل تابستان و … باعث شدند تا این تانکر ها کم کم از دور خارج بشوند و تنها برای ذخیره و جابجایی مواد نفتی از آنها استفاده شود. برای جایگزین کردن تانکر فلزی دو گزینه روی میز آمد؛ تانکر استیل ضد زنگ و تانکر پلی اتیلن .

تانکر استیل ( استنلس استیل )

تانکر استیل ( stainless steel ) نسخه آپدیت شده تانکر فلزی گالوانیزه به حساب می آید. این محصول مزایای منبع فلزی گالوانیزه را دارد و از طرف دیگر بسیاری از مشکلات آن را ندارد. اما یکی از بزرگترین ایراداتی که می توان به این محصول گرفت، قیمت تمام شده بسیار بالای آن است که استفاده از تانکر استیل ضد زنگ را در بسیاری از کاربری ها مثل کاربری خانگی، غیر منطقی می کند.

تانکر پلی اتیلنی

تانکر پلی اتیلنی مرغوب که دارای تمامی استاندارد ها و گواهینامه های بهداشتی باشد، کیفیت ماده ذخیره شده را به طور کامل حفظ می کند و بطور همزمان، قیمت آن از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه است. در ادامه دیگر مزایای تانکر پلی اتیلن را نیز می خوانید…
انواع تانکر آب از لحاظ جنس بدنه
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.