بهزی

جست و جو در بهزی...

انواع تانکر

زمان مطالعه 1 دقیقه

انواع تانکر

تانکر های حمل سوخت یا حامل سوخت چهارگانه :

هر خودرو و دستگاهی که توانایی حرکت و انجام کار را داشته باشد نیازمند سوخت است . سوخت که انواع متفاوتی دارد و برای هر دستگاه نیز متفاوت است که باید در جایی جدا از محیط زندگی ما ذخیره شود چرا که سوخت هرچه باشد سمی است و برای انسان ضرر دارد . نفت ، بنزین ، مازوت و گازوئیل که هر کدام به نوعی سوخت محسوب می شوند باید با تانکر حمل سوخت جا به جا شوند زیرا قابل اشتعال هستند و تولید گاز های خطرناک می کنند . تانکر حمل سوخت از ورق فولاد با ضخامت سه میلیمتر و عدسی چهارمیلیمتر ساخته می شود این تانکر ها دارای سه خروجی هستند که فرآیند سوختگیری و تخلیه را بهبود می بخشند .

تانکر های حمل قیر :

قیر که در تولید آسفالت ، تولید ایزوگام و عایق ساختمان کاربرد دارد به دلیل چسبندگی و حساس بودن به دما باید با تانکرهای مخصوص حمل شود .

شاید تا چندسال گذشته حمل قیر کاری بسیار دشواری بود و حمل قیر با تانکر های تک جداره برابر با آلودگی های پی در پی محیط زیست، افزایش زمان تخلیه ، افزایش سوخت مصرفی جهت گرم کردن مجدد قیر می شد اما امروزه با ممنوع شدن حمل قیر با تانکر های تک جداره دیگر حمل قیر آنقدر طاقت فرسا و زیان بار نیست . قیر که باید حتما مایع و در دمای مشخص شده باشد به دلیل اینکه در تانکر های تک جداره دمای قیر به سرعت کاهش پیدا می کرد و قیر جامد می شود و گرم کردن دوباره قیر نه تنها محیط زیست را تهدید ، بلکه کیفیت قیر نیز کاهش پیدا می کرد. از این روی تانکر های حمل قیر توسط پشم سنگ دوجداره شده اند و امروزه عایق قوی دربرابر دمای محیط بیرونی هستند و تا یک هفته دمای قیر را ثابت نگه می دارد. همچنین اگر راننده آگاه باشد که محموله باید مسافت طولانی را طی کند و بیش از هفت روز این جابه جایی زمان می برد. تانکر حمل قیر این امکان را دارد که به سیستم گرمکن مجهز شود و به محض سرد شدن قیر، آن را دوباره توسط مشعل ، گرم کند . تانکر های دوجداره حمل قیر مذاب نیز از فولاد ST37 ساخته شده سپس توسط تسمه اطراف آن را پشم سنگ پوشانده است و در آخرین مرحله از ورق گالوانیزه به عنوان جداره ی دوم استفاده می شود .
انواع تانکر

تانکر های حمل اسید :

در سرتاسر جهان حمل آب ، بنزین و یا قیر امر عادی است اما اگر محموله شما اسید سولفوریک یا اسید فسفریک باشد آنگاه مسئله متفاوت است .اسید که در معادن بسیار پرمصرف است. خاصیت خورندگی دارد و حمل آن کار آسانی نیست از طرفی برای انسان و پیرامون اطراف خود مشکلات جدی به وجود می آورد . این ماده ی خورنده اگر با آب ترکیب شود می تواند به راحتی تبدیل به یک منفجره ی قوی شود . از این رو برای حمل و نگهداری اسید باید از تانکر های مخصوص یعنی تانکر حمل اسید استفاده کرد این تانکر ها نیز از ورق فولاد ST37 درست می شود با این تفاوت که ضخامت ورق و عدسی برای تانکر حمل اسید پنج میلیمتر است و گنجایش این تانکر ها بسته به چگالی اسید متغیر است .

تانکر های حمل و نگهداری چندمنظوره :

بشر همواره نیاز دارد تا آب را ذخیره کند زیرا که آب در روزمره انسان نقش بسیار پررنگی دارد. به همین علت نگهداری آب به دور از نور خورشید ، میکروب و عوامل منفی محیط بسیار حیاتی است . تحقیقات نشان می دهد برای نگهداری طولانی مدت آب نیاز است که در مخازن فولاد گالوانیزه آب ذخیره شود زیر فولاد آب را در برابر گندیدگی محافظت می کند و تا صدها روز آب سالم است . تانکر های فولاد گالوانیزه دربرابر عوامل محیطی چون تابش مستقیم نور خورشید ، باد و باران و عوامل بیرونی نظیر ضربه و یا شکنندگی بسیار مقاوم است و این تانکر ها به دلیل گالوانیزاسیون در مقابل رطوبت و زنگ زدگی بسیار مستحکم هستند و همچنین می توان تانکر را در سایز ها و خروجی های مختلف با رنگ های متنوع سفارش داد . البته تانکر آب که به تانکر های چند منظوره نیز معروف است گزینه ی مناسبی برای سم پاشی و آبرسانی فضای سبز و عملیات نجات آتش نشانی است حتی میتوان این تانکرهارا با بخار تمیز و استریل کرد و به مناطقی که از آب شرب محروم اند، آبرسانی کرد .

تانکر پمپ بنزین :

تانکر پمپ بنزین برای نگهداری بنزین در مراکز سوختگیری خودرو ها کاربرد دارد .برای ساخت این تانکر ها از کربن استیل یا فولاد ضد زنگ ST37 با ضخامت شش میلیمتر استفاده می شود و حدودا چهل و پنج هزارلیتر ظرفیت دارند که بر روی بالشتک های بتنی در زیر زمین به همراه یک نوار فولادی قرار می گیرند تا در مقابل حوادث محیطی پیش بینی نشده مقاومت کافی را داشته باشند همچنین جنس این تانکر ها طبق دستور شرکت نفت باید ضد زنگ زدگی و ضد خورندگی باشد به همین منظور می توان این تانکرها را با ورق گالوانیزه نیز سفارش داد .

تانکر های استیل :

تانکر هایی که تا اینجا صحبت کردیم از جنس فولاد بود اما نوع دیگر تانکر با جنسی متفاوت تولید می شود که باید بهداشت در حمل مایع رعایت شود

تانکر استیل برای حمل مواد اولیه صنایع غذایی ، شیمیایی و دارویی همچنین خط تولید کارخانه ها کاربرد دارد و بدنه با مایع درون تانکر مستقیم در تماس است .به همین علت باید به صورت دوره ای شسته شود تا درصد خطرات احتمالی کاهش یابد . این تانکر های ضد زنگ عموما تک جداره و دوجداره هستند و از استنلس استیل ساخته می شوند که تانکر های تک جداره استیل برای حمل سیالی که دما محیط بر آن ماده تاثیری ندارد و تانکرهای دو جداره استیل برای سیالی که با تغییر دمای محیط دچار مشکل می شوند. کاربرد دارد همچنین این مخازن با توجه به نوع کاربری دارای شکل و گنجایش متفاوت است
انواع تانکر

واگن تانکر :

تانکر های ریلی یا واگن تانکر ، تانکر های هستند که شبیه واگن ساخته و بر روی ریل سوار می شوند این تانکر ها نیز از جنس فولاد ST37 می باشند که برای حمل سوخت و صادرات سوخت در حجم بالا کاربرد دارد . واگن تانکر حدودا سیزده متر طول ، سه متر عرض و گنجایشی بالغ بر 63 هزار لیتر دارند و یکی از ویژگی های متمایز این محصول حمل ده ها تانکر در یک مسیر است این درحالیست که هر راننده می تواند با تریلر تنها یک تانکر را در مسیر مشخص حمل و مدیریت کند که از نظر اقتصادی واگن تانکر برای صادرات مقرون به صرفه است و همچنین در زمان و بکارگیری نیروی انسانی بسیار صرفه جویی می شود . گفتنی است که این تانکر ها آلاینده ی کمتری تولید می کنند و برای محیط زیست نسبتا بی خطراند همچنین ضایعات تولید شده ناشی از خودروهای سنگین را به همراه ندارد .
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.