بهزی

جست و جو در بهزی...

سنگ مالون چیست؟

زمان مطالعه 1 دقیقه

سنگ مالون چیست؟
سنگ مالون یا همان سنگ بادبر سنگی طبیعی است که به صورت فرم های نامنظم و منظم به کمک پتک و تیشه های مخصوص از معدن استخراج می شوند.
سنگ نیم تراش
سنگ مالون به نوعی زیر مجموعه سنگ لاشه بوده است و می‌توان آن را نوعی سنگ لاشه‌ای تغییریافته در نظر داشت. به صورت کلی سنگ‌مالون دسته دیگری از سنگ‌های ساختمانی می‌باشد که در ساخت‌وسازهای مهندسی بسیار زیاد مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که جهت در منابعی به این نوع سنگ‌ها سنگ لاشه قواره یا سنگ لاشه مالون نیز گفته می‌شود.
سنگ های مالون سنگ های طبیعی هستند که پس از استخراج از معدن به کمک پتک و یا تیشه های خاص به آن ها فرم می دهند.به دلیل نحوه ی برش دهی این سنگ ها، فرم های نامنظم و نزدیک به مربع و یا مستطیل پیدا می کنند. نام دیگر این سنگ ها، سنگ بادبر است. ریشه ی سنگ از طرف نما به طرف انتهایی و دم سنگ، با استفاده از پتک کمی لاغرتر خواهد شد تا عمل کنار هم قرار گرفتن سنگ ها به راحتی صورت گیرد. حداقل عرض سنگ های بادبر 15 و 20 سانت و اندازه ی بار سنگ حداکثر 4 سانتیمتر است.

تنوع در شکل و اندازه

سنگ نیم تراش
سنگ مالون تنوع فراوانی دارد؛ از همین رو می‌توان به عنوان سنگ مالون جوشقان، سنگ مالون راسته، سنگ مالون نبشی و غیره هم نام برد. هر یک از این نمونه سنگ‌ها از نظر شکل ظاهری با یکدیگر متفاوت هستند و کاربردهای مختلفی دارند.

انواع سنگ مالون

سنگ مالون تمام تراش : به سنگی که تمام قسمت های آن تراش خورده باشد و به شکل مخروط تبدیل شده باشد.سنگ های تمام تراش معمولا برای چسبیدن بهتر مواد تولید می شوند.
سنگ نیم تراش
سنگ نیم تراش : سنگی که چهر طرف نمای آن تراشیده شود ولی پشت آن بدون تراش باقی بماند.
سنگ مالون اندازه: به سنگ تمام تراشی که در ابعاد و اندازه ی معینی برش داده شود سنگ اندازه گوی
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.