بهزی

جست و جو در بهزی...

انواع سیخ کباب و کاربرد آن

زمان مطالعه 1 دقیقه

انواع سیخ کباب و کاربرد آن

انواع سیخ کباب و کاربرد آن

کباب ها از زمان های قدیم جزو غذا های محبوب افراد به حساب می آمده . در گذشته بیشتر در مجالس و عروسی ها از کباب های کوبیده به عنوان شام استفاده می شد .( انواع سیخ کباب )‌ ولی امروزه این غذا به صورت عامانه بین افراد مورد مصرف قرار میگیرد . سیخ ها وسیله هایی فلزی هستند که به صورت باریک ساخته می شوند . معمولا از سیخ ها برای قرار گیری گوشت ها روی منقل استفاده می کنند . بدنه ی سیخ ها از آلیاژ فلز ضد زنگ ساخته می شوند .

نحوه تشخیص ضد زنگ بودن سیخ ها :

برای اینکه ضد زنگ بودن بدنه ی سیخ ها را متوجه شوید می توانید از یک آهن ربا استفاده کنید . اگر آهن ربا به بدنه ی سیخها بچسبد یعنی در فلز آن آهن بکار رفته و قابلیت زنگ زدگی دارند . اگر آهن ربا و سیخ به هم متصل نشوند می توانید آسوده باشید که سیخ ضد زنگ خریداری نموده اید .
برای تهیه انواع کباب ها نیاز به سیخ های کباب دارید . معمولا برای هر نوع کباب سیخ مخصوصی وجود دارد . شما می توانید با استفاده از سیخ های مناسب آشپزی را برای خود راحت تر کنید و از آشپزی لذت ببرید همچنین استفاده از سیخ کباب نامطلوب ممکن است باعث سوختگی و خراب شدن کباب ها شود بنابراین قبل از آماده کردن مواد غذایی نیاز به خرید سیخ کباب مناسب دارید . معمولا قسمت سری سیخ ها دارای نوک تیز می باشد که شما بتوانید آن را به راحتی در مرغ , جوجه و انواع دیگر مواد غذایی فرو کنید . همچنین مدل هایی از سیخ ها دارای دسته های عایق هستند که گرما باعث ایجاد سوختگی به دست شما نشود .

سیخ مناسب کباب کوبیده :

معمولا برای کباب های کوبیده از سیخ های با قطر دو سانت استفاده می کنند . معمولا بدنه ی سیخ ها از استیل نگیر ساخته می شوند . برای جلوگیری از جدا شدن گوشت از سیخ ها بهتر است قبل از برداشتن گوشت سیخ کباب را مقداری خیس نمایید . بهتر است این کار را با آب سرد انجام دهید . سیخی که برای کباب های کوبیده استفاده می شود معمولا پهن می باشند . برای درست کردن کباب کوبیده سیخ کباب شما نباید نو باشد . اگر بار اول است که از سیخ استفاده می کنید امکان جدا شدن گوشت از سیخ بیشتر است . برای جلوگیری از این امر اگر سیخ کبابتان را نو خرید کردید یک بار قبل از استفاده آن را خالی روی حرارت و شعله قرار دهید . همچنین فراموش نکنید که قبل از چسباندن گوشت به کباب آن را حتما با آب سرد خیس نمایید .

فوت و فن کباب کوبیده :

زمانی که می خواهید گوشت را بردارید علاوه بر سیخ ها می بایست دستتان را نیز خیس نمایید . دقت داشته باشید اگر مایه گوشت سرد باشد بهتر می توانید آن را به فرم کباب کوبیده دربیاورید . همچنین بعد از چسباندن گوشت به سیخ ابتدا و انتهای آن را به روی سیخ ها کمی فشار دهید .

انواع سیخ کباب مناسب جگر , دل و قلوه :

بخاطر سایز کوچکی که این گونه از مواد غذایی دارند از سیخ های کوبیده برای کباب کردن آن ها استفاده نمی شود . برای درست کردن و کباب کردن این مواد غذایی و همچنین مواردی مانند قارچ , فلفل و … از سیخ های باریک تر به نام سیخ جگر استفاده می شود . سیخ های کرج به نسبت دیگر سیخ ها از قطر کمتری برخوردارند و برای مواد غذایی کوچک تر استفاده می شوند .

سیخ کباب دایره ای :

بسیاری از افراد تمایل به درست کردن کباب در منزل و روی گاز را دارند . اگر از سیخ های باریک و دراز برای این کار استفاده کنید درست کردن کباب برایتان دشوار می شود زیرا می بایست سیخ ها را در چندین حالت قرار دهید تا همه موارد پخته شوند . برای جلوگیری از این امر از سیخ کباب دایره ای استفاده می شود .
سیخ کباب
این سیخ ها کاملا برای قرار گیری روی گاز های خانگی تولید شده اند . می توانید انواع مواد غذایی مانند جوجه و … را به حالت دایره وار روی سیخ ها قرار دهید . معمولا این سیخ ها به دلیل کوتاه بودن زودتر گرم می شوند برای جلوگیری از ایجاد سوختگی برای این مدل سیخ ها دسته های پارچه ای و نمدی در نظر گرفته می شود . بعد از اینکه مواد را به سیخ متصل کردید می توانید دسته های نمدی را در قسمت دسته قرار دهید و به راحتی آن را روی گاز قرار دهید .

سیخ کباب چوبی : ( انواع سیخ کباب‌ )

امروزه در مهمانی ها و مجالس از سیخ های چوبی برای تزئین و قرار دادن تکه های میوه و یا اردو استفاده می شود . شما می توانید انواع مواد غذایی را به تکه های کوچک تقسیم کرده و روی سیخ ها قرار دهید . معمولا سیخ های متصل به میوه درون ظرف های استوانه شکل و یا انواع سینی های سرو قرار داده می شوند . همچنین برای آب پز و یا سرخ کردن موادی همچون مرغ , میگو و… نیز می توانید از انواع سیخ های چوبی استفاده نمایید . معمولا سیخ های چوبی در بسته های 50 الی 100 تایی در هایپر مارکت ها با قیمت مناسب به فروش می رسند .

سیخ کباب آلومینیومی :

بسیاری از فروشگاه ها سیخ های کباب آلومینیومی نیز وجود دارند . بنا به نیاز خود می توانید سیخ مورد نیاز خود را خریداری نمایید . معمولا برای رفتن به پیک نیک و مسافرت ها شما به تعدادی از این سیخ ها نیاز دارید . می توانید سیخ کباب را در منزل خود در قلاف سیخ که جای نگه داری سیخ ها می باشد نگه داری نمایید . همچین حمل و نقل سیخ ها درون قلاف سیخ برای شما راحت تر می باشد .
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.