بهزی

جست و جو در بهزی...

نکات مهم برای کاشت نهال

زمان مطالعه 1 دقیقه

نکات مهم برای کاشت نهال

🌱تفاوت نهال های پیوندی با سایر نهال ها:

قیمت نهال پیوندی معمولاً بالاتر از سایر انواع تکثیر نهال است، بنابراین ممکن است این سوال پیش بیاید که چرا گرانتر است؟ دلیل این امر این است که نهال های پیوندی با کیفیت ترین هستند، در تولید این نهال ها از پیوند ارقام حساس تجاری بر اساس ارقام بومی و مقاوم استفاده می شود و با کاشت این نهال ها در آینده درختان بومی خواهید داشت. اما در برابر شرایط نامطلوب از جمله داشتن آفات و بیماری ها مقاوم است. اگر نهال پیوندی را برای کاشت انتخاب می کنید، به این نکته اشاره می شود که هنگام کاشت باید بین سطح پیوند شده و خاک فاصله پنج تا ده سانتی متری حفظ شود تا در آینده هر چه پاجوش دیدید مطمئن باشید مربوط به پایه است و نه پیوند و با خیال راحت آن را حذف کنید.

🌱آماده سازی زمین:

در مورد آماده سازی زمین چند نکته مهم در رابطه با آماده سازی زمین برای احداث باغ بیان کرده ایم اما برای کسانی که قصد کاشت نهال در حیاط را دارند قبل از هر چیز لازم است بابت خارج شدن مواد ساختمانی مانند گچ و سیمان و آهک از باغچه خود مراقبت کنید، سعی کنید خاک مرغوب را مخلوط با کود حیوانی خوب پوسیده تا ارتفاع نیم متری زمین بریزید و در صورت امکان آن ارتفاع را حتی بالاتر در نظر بگیرید.

🌱ممکن است سوال کنید که خاک کشاورزی مرغوب چه ویژگی هایی دارد؟

خاک زراعی (کشاورزی) باکیفیت دانه بندی خاصی دارد، اگر آن را در دست فشار دهید می چسبد، اما وقتی مشت را باز کنید جدا می شود و رنگ آن تیره است، رنگ تیره خاک نشان دهنده میزان بالای هوموس است و در واقع حاصلخیزی بالای آن است. نکته آخر اینکه خاک مرغوب سله نمی بندد و نفوذپذیر است و زهکشی خوبی دارد.
کاشت نهال

🌱عوامل موثر بر خشک شدن نهال های تازه کاشته شده:

عوامل بسیار مهمی وجود دارد که باعث خشک شدن نهال های تازه کاشته شده می شود که یکی از مهمترین این عوامل استفاده از کود دامی تازه است که به دلیل عوامل بیماری زا یکی از شایع ترین علل خشک شدن نهال ها می باشد.به دلیل عوامل بیمارگری که در کود تازه و به همان روش نیتروژنی که کمپوست از طریق تجزیه از محیط جذب می کند اتفاق می افتد. یکی دیگر از دلایل خشک کردن نهال های تازه کاشته شده این است که ریشه ها قبل از کاشت در معرض هوا قرار می گیرند. آبیاری نهال های تازه کاشته شده بسیار ضروری است، اما اگر آبیاری بیش از حد باشد و باعث خفگی ریشه های حساس نهال های جوان شود، ممکن است نهال های تازه کاشته شده خشک شوند. استفاده بیش از حد از کود می تواند باعث خشک شدن نهال ها شود. خاک آهکی و شور نیز می تواند دلیل خشک شدن نهال ها پس از کاشت باشد که این امر حاکی از اهمیت اصلاح بافت خاک قبل از کاشت نهال و علاوه بر آن سربرداری نامناسب و عدم استفاده از چسب باغبانی برای جلوگیری از ورود قارچ و باکتریهای بیمارگر از طریق زخم می تواند دلیل دیگری برای خشک شدن نهال باشد.

🌱قیمت گذاری:

در مورد بسیاری از انواع درختان میوه، قیم در کنار تنه ی درختان به جلوگیری از جابجایی و آسیب دیدن نهال های تازه کاشته شده در اثر باد کمک می کند، بنابراین بهتر است قبل از کاشت نهال قیم به تعداد مورد نیاز تهیه کرده آن را در کنار نهال در زمین فرو کنید سپس تنه نهال را با پارچه به قیم ببندید.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.