بهزی

جست و جو در بهزی...

دانستنی های کمپرسور هوای فشرده

زمان مطالعه 1 دقیقه

دانستنی های کمپرسور هوای فشرده

کمپرسور هوای فشرده

امروزه هوای فشرده در اکثر زمینه‌ها و جنبه‌های مختلف زندگی بشر مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ از هوایی که در داخل بادکنک است تا استفاده برای توپ ورزشی، شهر بازی کودکان، چرخ ماشین و موارد زیادی از این قبیل که استفباده از آن الزامی است. با پیشرفت بشر و رشد تکنولوژی، تولیدات صنعتی و استفاده از ماشین‌آلات در صنایع مختلف رشد زیادی داشته است و بیشتر تولیدی‌ها و کارخانه‌های صنعتی و نیمه صنعتی برای پیشبرد هرچه بهتر کار خود و تقویت خط تولید خود از کمپرسور هوای فشرده استفاده میکنند.

انواع کمپرسور هوا

کمپرسور همیشه در رونق و گسترش جامعه از جمله فعالیت‌های اقتصادی و صنایع تولیدی مختلف، از اهمیت بالایی برخوردار بوده است و در بازه وسیعی از صنایع مختلف، از جمله تعمیرگاه‌ها، صنایع ذخیره گاز صنعتی، تجهیزات دندانپزشکی، صنعت هواپیما‌سازی، سیستم‌های پنوماتیک و موارد زیادی از این قبیل مورد استفاده قرار می‌گیرد. کمپرسور هوا را می‌توان در انواع مختلف تقسیم‌بندی کرد؛ چرا که دارای طرح‌ها و اندازه‌های مختلف و متنوعی است تا بتواند برای کاربردهای گوناگون مورد استفاده قرار بگیرد. کمپرسورها، در انواع مختلف مثل کمپرسور کولر و اسپلیت، کمپرسور اسکرو، کمپرسورهای پیستونی و … تولید میشوند و هر کدام برای موارد خاصی و به منظور خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ مثلا این که در صنایعی مثل پتروشیمی این محصول برای افزایش فشار هوا به منظور افزایش آتش و احتراق مورد استفاده قرار میگیرد یا در سیستم‌های سرمایشی برای کاهش دما آن را از یک محیط سرد رد می‌کنند تا به شکل مایع درآید.

کمپرسور هوای فشرده اسکرو و کاربرد آن

کمپرسور هوای فشرده اسکرو یکی از بهترین کمپرسورها است که کاملا بدون روغن است. این محصول دارای دو محور به صورت مارپیچ است که عملیات فشرده‌سازی را انجام می‌دهد. یکی از محورها، رهبر و دیگری خلبان است و دارای دندانه‌هایی به صورت در هم تنیده شده است که گاز موجود در کمپرسور، حفره‌ها و سوراخ‌ این دندانه‌ها را پر کرده و در زمانی که چرخش انجام می‌گیرد، این گاز از یک سمت وارد شده و عملیات فشرده‌سازی بر روی آن انجام می‌گیرد و از سمت دیگر خارج می‌شود.
در محاسبه حجم مخزن هوای فشرده کمپرسور اسکرو می‌توان گفت که این دستگاه، در ابعاد مختلفی تولید می‌شود که سرعت بسیار خوبی دارد و فعالیت و عملکرد آن، کاملا مناسب و قابل قبول است. برای تولید و طراحی این محصول، امکانات مخصوص و خاصی را مد نظر قرار می‌دهند تا بتوانند یک نیروی فعال را به وجود بیاورند که به وسیله آن بتوان روی یاتاقان‌های تعبیه شده در دستگاه فشار مناسب را وارد کرد. نکته قابل ذکر این است که راندمان مصرف انرژی در کمپرسور هوای فشرده اسکرو نسبت به انواع دیگر، چیزی حدود 25 تا 30 درصد بالاتر است. این محصول فضای کمی را اشتغال می‌کند و میزان صدا و ارتعاش کمتری دارد. همچنین این که جریان مبرد در این کمپرسور به صورت یکنواخت است. سیستم کنترل ظرفیت در کمپرسور هوای فشرده اسکرو به شکل خطی است و می‌تواند دمای گاز خروجی را با استفاده از تزریق روغن کنترل کند.

نحوه عملکرد و موارد استفاده از کمپرسور اسکرو

نحوه عملکرد کمپرسورهای اسکرو به این شکل است که با چرخش موتور دستگاه، روتورها نیز شروع به چرخیدن می‌کنند و دندانه‌های به هم تنیده آن نیز درگیر می‌شوند. این چرخش باعث می‌شود که در محفظه دستگاه، گاز از سمت ورودی نفوذ کند و به سرعت به طرف قسمت فشرده‌سازی روانه شود. محفظه دستگاه در این سری کمپرسور، به دهانه ساکشن وصل می‌شود و پورت‌ها نیز به یک محفظه بزرگتر اتصال دارند؛ به این ترتیب جریان هوا از طریق دهانه خروجی می‌گذرد.

اجزای تشکیل دهنده کمپرسور اسکرو

فیلتر هوا
فیلتر روغن
روتور
مخزن ذخیره
موتور

در هنگام خرید کمپرسور هوای فشرده اسکرو باید مد نظر قرار دهیم.

کمپرسور هوای فشرده یک دستگاه است که در بسیاری از صنایع مختلف، استفاده از آن برای پیشبرد هرچه بهتر کار، الزامی است. بنابراین در هنگام خرید این دستگاه، باید به موارد زیادی توجه داشته باشیم. مواردی مثل میزان مصرف انرژی توسط دستگاه یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید مدنظر قرار دهیم؛ چرا که کمپرسور اسکرو نسبت به دیگر کمپرسورها، دارای میزان مصرف انرژی کمتر و چرخه کار طولانی‌تر است. علاوه بر این از مزایای دیگر آن می توان به این اشاره کرد که نسبت به دیگر دستگاه‌ها نیاز به تعمیرات کمتری دارد؛ بنابراین در هنگام خرید باید به میزان مصرف انرژی توسط کمپرسور توجه خاصی کرد. یکی دیگر از نکاتی که در هنگام خرید این دستگاه باید مدنظر قرار دهیم، قیمت آن است. توجه داشته باشید که مقدار اسب بخار که برای به حرکت درآوردن و عملکرد کمپرسور مورد استفاده قرار می‌گیرد، تاثیر به سزایی بر قیمت آن دارد؛ چرا که این مقدار می‌تواند بیانگر میزان انرژی الکتریکی مصرف شده توسط دستگاه برای عملیات فشرده‌سازی هوا در مخزن، باشد. بنابراین قیمت کمپرسور فشرده‌سازی هوا بر حسب اسب بخار متفاوت است و در صورتی که مقدار اسب بخار در کمپرسور بالاتر باشد به مراتب قیمت آن نیز بیشتر است. بنابراین اسب ‌بخار یکی دیگر از موارد بسیار مهم است که در کمپرسور فشرده سازی هوا باید مورد توجه قرار دهیم.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.