بهزی

جست و جو در بهزی...

نکات مهم برای افزایش طول عمر روکش صندلی خودرو

زمان مطالعه 1 دقیقه

نکات مهم برای افزایش طول عمر روکش صندلی خودرو
نکاتی که برای بالا بردن طول عمر روکش صندلی وجود دارد شامل چندین بخش می‌شود که عبارت است از شستشو، تمیز کردن و نوع استفاده از روکش. ما در ادامه به معرفی موارد مختلفی می‌پردازیم که همگی برای روکش‌های مختلفی قابل استفاد هستند. اینکه از روکش صندلی چرم یا پارچه ای استفاده کنید هر یک به این دلیل که از مواد خاص و نوع دوخت متفاوتی که در آنها استفاده کی‌شود طول عمر متفاوتی خواهند داشت. البته که بحث نگهداری هم اینجا مطرح است و برای نوع چرمی باید دقت بیشتری را برای نگهداری صرف کنید.

افزایش طول عمر روکش صندلی پارچه ای

روکش صندلی پارچه‌ای بسته به اینکه از چه نوع پارچه‌ای در دوخت آن استفاده شده باشد عمر متفاوتی دارد. مطابق با همین موضوع پاک کردن و شستشوی روکش هم شرط مهمی است که با دقت کردن به این نکات می‌توانید عمر روکش صندلی را افزایش داده و تا سال‌ها از یک روکش درون خودرو خود استفاده کنید. استفاده از چادر ماشین نور خورشید بیشترین تاثیر را در کاهش طول عمر روکش صندلی پارچه‌ای دارد. بنابراین استفاده از هر ابزاری که بتواند از تابش مستقیم نور به روکش جلوگیری کند تاثیر بسیار زیادی در افزایش طول عمر روکش دارد. می‌توانید از چادر ماشین استفاده کنید تا از تابش نور برای زمان‌هایی که خودرو در پارکینگ قرار ندارد استفاده کنید. خصوصا اینکه شیشه جلو خودرو درست مثل یک ذره‌بین عمل کرده و شدت تابش را افزایش خواهد داد که نتیجه آن کاهش مقاومت در بافت پارچه و کدر شدن رنگ پارچه است.

استفاده از پرده برای شیشه‌ها

یکی دیگر از مواردی که مشابه نمونه قبلی تاثیر زیادی در افزایش طول عمر روکش صندلی ماشین دارد، استفاده از پرده درون خودرو است؛ خصوصا برای شیشه جلو که نور مستقیما به روی روکش می‌تابد. برای شیشه عقب هم می‌توانید از این پرده‌ها استفاده کنید. مزیت دیگر این پرده‌ها نیز جلوگیری از گرم شدن خودرو در فصل تابستان، خصوصا برای خودروهایی است که کولر آنها قدرت کافی ندارد. یا اینکه در مناطق جنوب ساکن هستید که حتی استفاده از کولر پر قدرت موجب می‌شود هوای داخلی خودرو برای برخی افراد زیاد مناسب نباشد.

شستشوی اصولی روکش

شستشوی روکش صندلی خودرو پارچه‌ای باید به شکل درست و اصولی انجام گیرد. اگر صرفا روکش یک لکه گرفته و خبری هم از بوی نامطبوع در آن نیست بهتر است که هیچگاه آن را به صورت کامل نشویید و به جای آن از مواد پاک کننده مثل شامپو فرش یا اسپری مخصوص برای از بین بردن لکه و کثیفی استفاده کنید. اما اگر چنین اتفاقی هم رخ داد می‌توانید با شستشوی درست و اصولی روکش را تمیز کنید که اگر مواد خاصی در بافت آن وارد شده موجب کاهش طول عمر آن نشود. به عنوان مثال برخی افراد ممکن است حین اینکه خودرو را تعمیر می‌کنند یا روغن موتور را تعویض کرده‌اند با همان لباس‌های روغن و کثیف در صندلی بنشینند که روغن و کثیفی در بافت پارچه نفوذ می‌کند. در این صورت در دراز مدت تابش نور آفتاب، گرما و عوامل دیگر باعث می‌شود که این مواد شیمیایی به بافت پارچه آسیب وارد کرده و موجب کاهش طول عمر آن شوند. در چنین شرایطی حتما باید روکش به صورت اصولی پاک شود که شاید نیاز باشد روکش را بشویید تا این مواد شیمیایی به صورت کامل از بافت پارچه پاک شوند.

نگهداری و مراقبت از روکش صندلی چرمی خودرو

روکش‌های چرمی برخلاف نوع پارچه‌ای دارای ساختار خاصی هستند که محافظت از آنها نیاز به استفاده از نکات و وسایل خاصی دارد. در ادامه می‌خواهیم به معرفی چندین راهکار و محصول که به شما کمک می‌کند عمر روکش صندلی چرمی را افزایش دهید می‌پردازیم. مواردی که برای محافظت از روکش‌های پارچه‌ای در بالا که شامل استفاده از چادر خودرو و پرده داخلی هستند را ذکر کردم برای روکش‌های چرمی نیز صدق می‌کنند. حال از آنجایی که روکش‌های چرمی دارای ساختار و بافت خاصی هستند، باید از موارد زیر هم در آنها استفاده کنید تا در نهایت عمر روکش بیشتر شود

به صورت مرتب روکش را تمیز کنید

سعی کنید به صورت هفتگی روکش را تمیز کنید. مطابق آنچه در مقاله شستشوی روکش صندلی ماشین ذکر کردیم، تمیز کردن مداوم روکش کمک می‌کند تا هم ظاهر خودرو حفظ شود و هم اینکه عمر آن را افزایش دهید. نشستن گرد و غبار باعث می‌شود تا به مرور زمان تاثیر خود را روی روکش گذاشته و از سویی دیگر موادی که در این آلودگی‌ها وجود دارد، باعث کاهش طول عمر و از بین رفتن ساختار آن خواهد شد.

از اسپری و واکس مخصوص استفاده کنید

روکش‌هایی که از چرم دوخته شده‌اند نیاز به مراقبت بیشتری دارند. این مراقبت بیشتری دارند. اگر به خوبی از آنها نگهداری نکنید موجب ترک خوردن، پوسته پوسته شدن و ساییدگی چرم می‌شود. اسپری براق کننده و استفاده از واکس مخصوص چرم ضمن اینکه طول عمر چرم را افزایش می‌دهد، با نرم کردن چرم باعث می‌شود تا از ترک خوردگی و پارگی محافظت شده و در نتیجه طول عمر بیشتری داشته باشد.

جلوگیری از قرار دادن وسایل برنده روی صندلی

مطمئنا برای شما هم پیش خواهد آمد که بخواهید برخی وسائل را جابه‌جا کنید. تا جای ممکن وسایلی که دارای ساختار تیز و برنده هستند را در صندوق عقب قرار دهید. اما اگر می‌بینید که این امکان وجود ندارد و مجبور هستید آن را در صندلی عقب یا جلو قرار دهید، حتما از وسیله‌ای که به عنوان یک محافظ عمل می‌کند استفاده کنید. به عنوان نمونه می‌توانید از یک پتوی دو لایه استفاده کنید که اگر وسایل قرار داده شده روی صندلی دارای لبه تیز هستند آسیبی به روکش وارد نکنند.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.