بهزی

جست و جو در بهزی...

انواع سم‌پاش و کاربرد آن‌ها را به‌خوبی بشناسید

زمان مطالعه 1 دقیقه

انواع سم‌پاش و کاربرد آن‌ها را به‌خوبی بشناسید

انواع سم‌پاش چیست؟

باتوجه‌به تنوع محصولات کشاورزی و باغی، تنوع آب‌وهوایی، تفاوت آفات و بیماری‌های گیاهی و همچنین وجود انواع گوناگونی از سموم شیمیایی، سمپاش‌های مختلفی با کاربری متنوع طراحی تولید شده است که در این بخش به آنها می‌پردازیم. در وهله نخست باید بگوییم سمپاش‌ها بر اساس نوع فعالیت کشاورزی دارای دو گروه سمپاش‌های زراعی و سمپاش‌های باغی هستند.

سمپاش‌های دستی یا پشتی

این نوع سمپاش‌ها به‌صورت مخزنی عمل می‌کنند و در حالت استاندارد ۲۰ لیتر ظرفیت دارند، این نوع سمپاش‌ها را همانند کوله پشتی روی شانه‌ها قرار داده و به‌راحتی کار سم‌پاشی را انجام می‌دهند، این سمپاش‌ها معمولاً برای سم‌پاشی باغی مورداستفاده قرار می‌گیرند. البته بیشتر مناسب استفاده در فضاهایی با مقیاس کوچک است و در دو نوع پلاستیک و استیل در بازار موجود است. سمپاش‌های میکرونر و اتومایزر پشتی نیز در این گروه قرار می‌گیرند.
سم پاش باغی

سم‌پاش اتومایزر

در سمپاش‌های اتومایزر برای تولید قطره از جریان شدید هوا استفاده می‌شود که با کمک یک توربین ساده و یک موتور دو زمانه صورت می‌گیرد. ظرفیت این نوع سمپاشها حدود ۱۲ لیتر است و برای سم‌پاشی مزارع استفاده می‌شود. ضمن این که از سمپاش‌های اتومایزر معمولاً برای قارچ‌کش‌پاشی و حشره‌کش‌پاشی استفاده می‌شود و قابلیت گردپاشی، گرانول‌پاشی و شعله‌افکنی نیز دارد.

سم‌پاش میکرونر

این نوع سم‌پاش برای فرایند سم‌پاشی از نیروی گریزازمرکز بهره می‌برد. در این سمپاش‌ها، سم در یک پیاله یا استوانه چرخان قرار گرفته و با استفاده از یک موتور چرخان با دور بالا قطرات سم را به‌صورت یکنواخت به اطراف می‌پراکند. گفته می‌شود این سم‌پاش دارای بهترین کیفیت سم‌پاشی در سمپاش‌های دستی است.

سمپاش‌های پشتی تخت اهرم‌دار

این نوع سم‌پاش نیز یک سم‌پاش مخزنی با کاربری باغی است که همانند سم‌پاش دستی به‌صورت کوله‌پشتی روی شانه‌ها قرار می‌گیرد، در این نوع از سم‌پاش یک اهرم در کنار سم‌پاش تعبیه می‌شود که مواد شیمیایی را پمپاژ می‌کند، فشار در این نوع از سمپاش‌ها متناوب است، به این معنا که با یک دست باید تلمبه زده شود و با دست دیگر کار سم‌پاشی انجام می‌گیرد. مخزن این نوع سم‌پاش معمولاً از جنس پلاستیک پلی‌اتیلن و یا فولاد گالوانیزه است.

سمپاش‌های فشاری

این نوع سمپاش‌ها همان سمپاش‌های تلمبه‌ای هستند، که از یک مخزن و یک پمپ پیستونی ساده تشکیل شده است. برای سم‌پاشی با این دستگاه باید ابتدا دو سوم حجم مخزن را از مایع سم پر کرد و سپس تلمبه زد، هوا در داخل مخزن و بالای مایع حبس می‌شود، سپس با باز کردن شیر خروجی سم با فشار ثابتی از مخزن خارج می‌شود، این نوع سم‌پاش در گروه سمپاش‌های باغی قرار دارد.
سمپاش

سمپاش‌ها با موتورهای قوی

از نظر فیزیکی کاربرد این سمپاش‌ها همانند سمپاش‌های دستی است با این تفاوت که فشار لازم برای خروج سم از دستگاه به‌وسیله موتورهای بنزینی تامین می‌شود، ضمن این که در این گونه سمپاش‌ها قابلیت تغییر اندازه قطرات سم و همچنین زاویه سم‌پاشی وجود دارد، این نوع سمپاش‌ها در گروه سمپاش‌های باغی قرار می‌گیرند. به این نوع سمپاش‌ها که مایع سم در آنها تحت فشار نیست و قطرات مایع در اثر برخورد با جریان شدید هوا به قطرات ریز تبدیل می‌شوند سمپاش‌های اتومایزر گفته می‌شود. سمپاش‌های موتوری به سمپاش‌های موتوری زنبه‌ای و چرخ‌دار موتوری گروه‌بندی می‌شوند. در این گونه از سمپاش‌ها یک موتور بنزینی و پمپ سم‌پاش به شکل پیستونی وجود دارد که روی یک شاسی سوار شده و برای حمل مخزن سم نیز از بشکه‌های جدا استفاده می‌شود. موتور بنزینی این سمپاش‌ها معمولاً دو و یا چهار زمانه است، مخزن آنها ظرفیتی ۲۰۰ تا ۳۰۰ لیتری دارد. با استفاده از این وسیله می‌توان بین ۲۰ تا ۳۰ لیتر سم‌پاشی در دقیقه انجام داد. این نوع از سمپاش‌ها در گروه سمپاش‌های زراعی قرار می‌گیرند اما در سم‌پاشی باغات نیز می‌توان از آن استفاده کرد.

سمپاش‌های فرغونی

در گروه سمپاش‌های موتوری قرار می‌گیرند، از آنجایی که این سم‌پاش و ملحقات آن روی یک شاسی فرغون مانند قرار می‌گیرد به این اسم شهرت پیدا کرده است، اما نوع ثابت آن نیز وجود دارد که به سم‌پاش زنبه‌ای شهرت دارد و توسط کاربر حمل می‌شود.

سمپاش‌های تراکتوری

این نوع سمپاش‌ها نیز کاربرد زراعی دارند، به آنها سمپاش‌های تراکتوری بوم‌دار نیز گفته می‌شود، در زمین‌های تسطیح شده می‌توان عرض بوم را تا ۴۰ متر نیز افزایش داد اما در طرح‌های ایرانی این نوع سم‌پاش امکان عریض‌تر کردن بوم وجود ندارد. این نوع از سمپاش‌ها که با نام سم‌پاش تراکتوری لانس‌دار نیز شناخته می‌شوند، در میان باغداران و کشاورزان بسیار محبوب است که علت آن ارزان بودن، حمل و نقل آسان و امکان سم‌پاشی چند ردیفه در سم‌پاشی باغی است.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.