بهزی

جست و جو در بهزی...

راهنمای مراقبت و نگهداری از ابزارآلات نجاری

زمان مطالعه 1 دقیقه

راهنمای مراقبت و نگهداری از ابزارآلات نجاری

اصول نگهداری و مراقبت از ابزارآلات

ابزار خوب سرمایه است و باید به خوبی از آن مراقبت و نگهداری شود. حتما شما هم دیده‌اید که برخی از افراد (شاید پدر خود شما) چه علاقه‌ای به ابزارش داشته و به‌راحتی آن را به کسی قرض نمی‌دهند. البته که حق هم دارند. اگر خودتان از جرگه‌ی صنعت‌گران یا نجاران حرفه‌ای باشید قطعاً هزینه و زمان زیادی را صرف خرید کلکسیون ابزارتان کرده‌اید و آن را خیلی دوست دارید! اما چقدر و چگونه از ست ابزارتان نگهداری و مراقبت می‌کنید؟ نگهداری درست و اصولی و نظافت ابزار و ماشین‌‌آلات نجاری در بلندمدت هزینه‌های شما را به طرز چشم‌گیری کاهش می‌دهد. اگر فکر می‌کنید نگهداری و مراقبت از ابزار کاری زمان‌بر بوده و پیچیده‌ است و به همین دلیل نسبت به نگهداری از آن‌ها بی‌توجه هستید لطفا از خواب بیدار شوید و با ما همراه باشید. تنها با یادگیری چند نکته‌ی زیر و کنار گذاشتن تنبلی می‌توانید از ابزار خود به‌درستی مراقبت کرده و عمر آن‌ها را افزایش دهید.

نکات مهم مراقبت و نگهداری ابزار نجاری تیز نگه داشتن ابزار

بیشتر ابزار نجاری برای بریدن چوب به کار می‌روند. اگر سابقه کار کردن با ابزار کند را داشته‌ باشید، حتما می‌دانید کار کردن با ابزار کند چه عواقبی دارد. از آنجا که کیفیت نجاری تا حد زیادی به تیز بودن ابزار بستگی دارد، در ادامه نحوه تیز کردن ابزارآلات مختلف را بررسی می‌کنیم:
ابزار آلات
اره‌: تیز کردن اره‌ سه بخش دارد: صاف کردن و اصلاح شکل دندانه‌ها، تنظیم اره و سوهان زدن دندانه‌ها.
اسکنه، مغار، رنده و ابزار مشابه: ابزار دستی باید مرتباً تیز شوند. این ابزارآلات باید به‌گونه‌ای تنظیم شوند که لبه و تیغه‌ی آن‌ها تیز شده و با فرز فرم آن‌ها اصلاح شود.
مته دریل: شاید بهترین راه‌ داشتن مته‌هایی تیز، خرید بهترین و باکیفیت‌ترین مته در بازار است؛ اما گاهی بهترین مته‌ها هم نیاز به یک بار تیز شدن دارند. دستگاه مته تیز کن می‌تواند بهترین و مناسب‌ترین وسیله برای تیز کردن انواع مته باشد. اگرهم به چنین دستگاهی دسترسی ندارید باید یک ست جدید خریداری کنید.
تیغ اورفرز: بهتر است هنگام خرید تیغه اورفرز بهترین و با کیفیت‌ترین نوع آن را بخرید تا بتوانید مدت بیشتری از آن استفاده کنید؛ زیرا این تیغه‌ها با آسیب دیدن یا کند شدن باید تعویض شوند. البته هستند کسانی که تیغه اورفرز را تیز می‌کنند اما فراموش نکنید که با تیز کردن تیغه‌ی اورفرز یک لایه از روی تیغه برداشته شده و ابعاد و تناسب برش تغییر می‌کند.

ابزار را خشک نگه ‌دارید

ابزار را می‌توانید در جاهای مختلفی نگهداری کنید؛ از کارگاه و گاراژ گرفته تا قفسه و کابینت‌های مخصوص ابزار. کارگاه و گاراژ محیط‌های مرطوبی هستند که در اکثر موارد تهویه هوای مناسبی ندارند. اگر ابزار خود را در جایی مرطوب نگهداری می‌کنید حداقل کمی هزینه کنید و دستگاه رطوبت‌گیر تهیه کنید. دستگاه رطوبت‌گیر به گرانی ابزارهای شما نیست و ابزارهای شما را در برابر رطوبت حفظ می‌کند. به‌غیر از دستگاه رطوبت‌گیر، راه دیگر استفاده از بسته‌های رطوبت‌گیر یا ژل سیلیکا است تا رطوبت محیط را جذب کند. کافی است این بسته‌ها را درون جعبه‌ابزار برقی یا قفسه نگهداری ابزار قرار دهید تا مطمئن شوید که رطوبت آسیبی به ابزار شما نمی‌رساند. توجه داشته باشید که این بسته‌ها باید دور از دسترس کودکان یا حیوانات خانگی نگهداری شوند.

ابزار خود را آویزان کنید

ابزار آلات
حتی اگر گاراژ یا جایی که ابزار خود را در آن نگهداری می‌کنید خشک و خنک است بهتر است ابزار خود را بجای قرار دادن روی زمین، روی دیوار آویزان کنید. رطوبت سیمان یا کاشی می‌تواند به درون ابزار نفوذ کند و به آن‌ها آسیب برساند.

قطعات متحرک را روغن‌کاری کنید

ابزار آلات
ابزارهای نجاری برقی معمولا برای انجام کارهای سنگین طراحی شده‌اند. اگر می‌خواهید ابزارهای شما بیشتر عمر کنند باید ابزار خود را در شرایطی مناسب نگهداری کنید. بهتر است قطعات متحرک و بلبرینگ‌های ابزار برقی را به شکلی اصولی و مناسب روغن‌کاری کنید و قسمت‌هایی که نیاز به تعویض دارند را عوض کنید.

ابزار را تمیز نگه‌ دارید

اصطکاک دشمن همیشگی پروژه‌های نجاری و چوب است. برای کاهش اصطکاک همیشه باید ابزار و ماشین‌های نجاری خود را تمیز نگه دارید و چسب، خاک‌اره و گرد و غبار روی دستگاه را پاک کنید. بهترین کار استفاده از دستگاه مکش خاک اره است تا همیشه از تمیز بودن ابزار خود از هرگونه گرد و غبار مطمئن شوید.

بررسی ابزارآلات بعد از هر بار استفاده

مشکلات جزئی در بلندمدت صدمات و خرابی‌های جدی را به وجود می‌آورند. پیشنهاد می‌شود پس از هر بار استفاده از ابزارآلات و ماشین‌ها آن‌ها را به‌دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید تمام اجزای ابزار یا ماشین نجاری‌تان به‌درستی کار می‌کند. اگر بعد از بررسی، متوجه خرابی قطعه‌ای شدید باید در اسرع وقت آن را تعمیر کنید تا کار خراب‌تر نشود.

مراقبت و نگهداری بهتر از تعمیر و تعویض است

برنامه‌ای منظم برای مراقبت و نگهداری از ابزار بهتر از تعمیر یا تعویض دستگاه به دلیل کوتاهی و غفلت در نگهداری آن است و این مسئله‌ای است که نتایج آن در بلندمدت مشخص می‌شود. علاوه بر این همیشه ابزار خود را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید و همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که ابزار باکیفیت دوام بیشتری دارد.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.