بهزی

جست و جو در بهزی...

جاروبرقی هوشمند چیست؟

زمان مطالعه 1 دقیقه

جاروبرقی هوشمند چیست؟

جاروبرقی هوشمند چیست؟

این بار موضوع جارو کردن خانه است. حتما جارو‌های قدیمی را یادتان است یا شاید هنوز هم گاهی آن‌ها را ببینید. فقط با دیدنشان می‌توانید به این نتیجه برسید که کار با آن‌ها چقدر زمان و انرژی می‌برد. جاروهای برقی چندسالی است که مهمان‌ خانه‌های همه‌ی ما هستند و کار را تا حد زیادی ساده کرده‌اند. اما قطعا پیشرفت‌های تکنولوژی همین جا متوقف نمی‌شود. در سال‌های اخیر جارو برقی‌های هوشمند یا رباتیک وارد بازار شده‌اند. هر روز محبوب‌تر می‌شوند. نقطه ضعف‌هایشان کمتر می‌شود. می‌توانیم منتظر باشیم که به‌زودی کاملا جای جاروبرقی‌های قدیمی را بگیرند

جارو کردن به سبک ربات‌ها

کاری که جارو برقی هوشمند انجام می‌دهد شبیه به همان جارو برقی معمولی است. با این تفاوت که شما می‌توانید راحت به کارهای دیگرتان برسید. روی مبل بشینید و استراحت کنید. یا حتی در خانه نباشید. دلتان نمی‌خواهد وقتی به خانه بر می‌گردید همه‌جا تمیز و مرتب باشد؟ این جارو‌ها معمولا قدرت مکش کمتری نسبت به جاروهای معمولی دارند اما باز هم به‌خوبی همه‌جا را تمیز می‌کنند. این جارو‌ها معمولا بسیار کوچک و کاملا قابل برنامه‌ریزی هستند. معمولا وزنی بیشتر از 3 تا 4 کیلو گرم ندارند. ابعادشان هم از یک سینی معمولی بزرگ‌تر نیست. جارو برقی‌های هوشمند کاملا خودکفا هستند و از طریق اینترنت اشیا با سایر وسایل خانه در ارتباطند. شما می‌توانید با توجه به راهنمایی که دارند کاملا آن‌ها را برنامه‌ریزی کنید تا هر محیطی را به‌خوبی تمیز کنند.

نکات مهم در خرید جاروبرقی هوشمند یا Smart Vacuum Cleaner

سطوح خانه – قرار است جاروی هوشمند خود را فقط تنظیم کنید. خودش کارش را بلد است. اما گاهی سطوح مختلف و چیدمان بعضی خانه‌ها ممکن است زیاد برای آن‌ها مناسب نباشد و باعث اخلال در عملکردشان بشود. قبل از خرید باید فضای خانه‌تان را در نظر داشته باشید. اگر کف خانه عمدتا از جنس سخت مثل چوب یا سرامیک است، دستگاهی با قدرت بالا نیاز ندارید. روی این سطوح گرد و غبار جایی برای مخفی شدن ندارند و کار جارو راحت است. جاروهایی با فرچه‌ی مویی ساده در کناره‌ها برای شما کافی هستند. اما اگر فرش و موکت دارید. مخصوصا قالی‌هایی با تراکم بالا، به یک جارو برقی هوشمند قوی‌تر نیاز دارید. باید بتواند گرد و غبار را از بین پرز‌ها و منافذ فرش بیرون بکشد. اگر هم سطح خانه ترکیبی از هر دو است ‌دقت کنید مدلی که انتخاب می‌کنید به سطح چوب آسیب نزند. چیدمان خانه – خانه‌ی بزرگ نیاز به یک جاروی قوی‌تر دارد. منظور از نظر قدرت مکش نیست. منظور کیفیت بالاتر و امکانات بیشتر است. جارو‌های گران‌تر قابلیت‌های بیشتری دارند. می‌توانند بدون مشکل زمان طولانی کار کنند. امکان شارژ خودکار برای آن‌ها وجود دارد و مسیریابی را به‌خوبی انجام می‌دهند. در خانه‌ی خود مکان‌های ممنوعه برای جارو دارید؟ مثلا جاهایی که ارتفاع زیادی دارند، مثل پله. جارو نمی‌تواند از چنین ارتفاعی رد شود. بنابراین باید آن را طوری تنظیم کنید که سمت آن نقطه نرود. یا جاهایی کوچکی که ممکن است اگر آن جا برود گیر بیفتد و بعد حتما کسی باید باشد که از آن جا خارجش کند تا به کارش ادامه دهد. برای بسیاری از این جاروها می‌شود نقشه‌ای از خانه تعریف کرد که در آن محدوده کار کنند یا اگر بخواهید وارد بخشی از قسمت‌های خانه نشوند. اینترنت اشیا – خیلی از جارو برقی‌های هوشمند جدید امکان اتصال به وای‌فای را دارند. پس کافی است اپلیکیشن مربوط به آن‌ها را روی موبایل نصب کنید تا از طریق موبایل آن‌ها را برنامه‌ریزی کنید و به کارشان نظارت کنید. با اتصال به وای‌فای این دستگاه‌ها به‌روزرسانی هم می‌شوند. به این شکل بسیاری از باگ‌ها رفع و کار کردن با آن‌ها بهتر می‌شود. عملکرد در نظافت – اگر دنبال چیزی می‌گردید که کاملا جایگزین جاروبرقی معمولی شود باید هزینه‌ی بیشتری بپردازید. مدل‌های ارزان‌ می‌توانند در حد یک دستیار عمل کنند. یا مناسب خانه‌هایی کم جمعیت و کم رفت و آمدند که کار چندانی نداشته باشند. مخزن گرد و غبار – بسیاری از جاروها قابلیت تخلیه‌ی مخزن را ندارند. باتوجه به میزان کثیفی خانه باید آن‌ها را تخلیه کنید. اکثرا بعد از 4 یا 5 بار جارو کردن کامل خانه نیاز به تخلیه دارند. این می‌تواند جز معایب جارو برقی هوشمند باشد.
باتری – ظرفیت باتری تقریبا موضوع مهم تمام وسایل الکترونیکی است. تمام جارو‌های هوشمند با باتری کار می‌کنند. نمونه‌هایی که عمر باتری‌شان بعد از هر شارژ به یک ساعت نمی‌رسد، گزینه‌های خوبی نیستند. برای یک جاروی متوسط و مقرون به‌صرفه معمولا زمانی حدود 75 دقیقه کار به‌ازای هر بار شارژ کامل مناسب است. اگر هم سراغ مدل‌های گران‌قیمت‌تر بروید،‌ می‌توانند بین 100 تا 120 دقیقه برای شما کار کنند. باید اندازه‌ی فضا و زمانی که برای تمیز شدن آن لازم است را در نظر بگیرید. جارویی که تهیه می‌کنید باید بتواند با یک بار شارژ کامل تمام فضا را تمیز کند. اکثر جارو‌ها امکان شارژ خودکار دارند. اگر در بین کار شارژشان کم باشد خودشان به سمت شارژر می‌روند بعد از شارژ شدن کار را از همان نقطه‌ی آخر ادامه می‌دهند. فیلتر هپا – این فیلتر در هر دو نوع جارو برقی معمولی و هوشمند ممکن است وجود داشته باشد. حالا فیلتر هپا به چه کاری می‌آید؟ می‌توان گفت در حال حاضر بهترین نوع فیلتر است. حداکثر غبار و ذرات را جذب می‌کند یعنی تا 99.97 درصد، پس هیچ ذره‌ی ریزی باقی نمی‌ماند. اگر در خانه‌ی شما کسی‌ست که آلرژی یا آسم دارد، این فیلترها بهترین گزینه‌اند. در خرید جاروبرقی به وجود این فیلترها دقت کنید

مزایای جاروبرقی هوشمند

قابلیت کنترل از راه دور – مهم‌ترین مزیت جارو‌های هوشمند این است که خودکار کار می‌کنند. مدل‌های جدیدتر را می‌توان با اپلیکشن مخصوص در هر جایی کنترل کرد. ابعاد کوچک و دسترسی زیاد – به دلیل ابعاد کوچکی که دارند به‌راحتی می‌توانند هر جایی که دسترسی به آن سخت است را تمیز کنند. جارو کردن زیر مبل‌ها یک دردسر بزرگ نیست؟ هر بار باید آن‌ها را جابجا کنید تا بتوانید زیر آن‌ها را تمیز کنید. جاروی هوشمند این مشکل را هم حل کرده. آن‌ها به‌راحتی زیر مبل و دیگر وسایل را تمیز می‌کنند و دیگر نیازی به جابجایی نیست. شارژ خودکار – جاروهای رباتیک مثل جاروهای معمولی به برق وصل نیستند و نیاز به شارژ دارند. اما نیازی نیست شما نگران این موضوع باشید. اغلب آنقدر هوشمند هستند که خودشان در زمان نیاز سراغ شارژر بروند. صرفه‌جویی در انرژی – مصرف انرژی این جارو‌ها در مقاسیه با جاروهای قدیمی بسیار کمتر است. اگر دغدغه‌های محیط زیستی دارید، تکنولوژی می‌تواند به شما کمک کند.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.