بهزی

جست و جو در بهزی...

پارچه متقال چیست ؟

زمان مطالعه 1 دقیقه

پارچه متقال چیست ؟
پارچه متقال چیست ؟ تاریخچه تولید و استفاده از پارچه متقال (Fustian) به قرون وسطا برمی‌گردد، زمانی که اروپاییان از این پارچه برای تهیه لباس استفاده می‌کردند. در آن زمان متقال فقط به رنگ سفید وجود داشت و علت محبوبیت آن سادگی و سبکی این پارچه بود. ویژگی‌های پارچه متقال از خانواده کرباس می‌باشد ولی از آن لطیف‌تر است. پارچه‌ای پر تراکم ولی سبک است. بسیار مقاوم و محکم می‌باشد و درصورتی که خیس شود، محکم‌تر نیز می‌شود. پرز نمی‌دهد. جنس خنکی دارد. جذب رطوبت بالایی دارد اتوکشی آن آسان است. به راحتی می‌توان انواع مختلفی از طرح را روی آن چاپ کرد. دوخت آسانی دارد.
انواع پارچه متقال تعداد محدودی از انواع مختلف پارچه متقال وجود دارد که در اثر گذر زمان و با پیشرفت صنعت نساجی تولید شده‌اند، در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت: متقال پنبه‌ای باکیفیت‌ترین و رایج‌ترین نوع متقال است و از جنس صد درصد پنبه‌ای ساخته شده است. این پارچه در صورتی که خیس شود، ۱۰ تا ۲۰ برابر مقاوم‌تر از حالت خشک آن می‌شود. به دلیل استفاده از پنبه داخل آن، قابل اشتعال بوده ولی برای جلوگیری از اشتعال‌پذیری و همچنین ضدآب کردن آن، مواد شیمیایی خاصی به این پارچه اضافه می‌کنند. متقال کتان جنس کتان تا ۳ برابر از پنبه مقاوم‌تر است و جذب رطوبت بالایی دارد. این پارچه به سادگی چروک می‌شود و خاصیت کشسانی ندارد به این معنی که اگر کشیده شود دیگر به حالت قبل برنمی‌گردد. متقال کتان پارچه مورد علاقه هنرمندان است و از آن برای بوم نقاشی استفاده می‌کنند. متقال الیاف مصنوعی پلی‌استر و نایلون مواد مصنوعی هستند که با متقال ترکیب شده و متقال الیاف مصنوعی را شکل می‌دهند. این پارچه وزن سبکی دارد، ضدآب است و در برابر پوسیدگی مقاوم می‌باشد.
کاربرد پارچه متقال – به دلیل سبکی و لطافتی که دارد برای تهیه آستر تشک و لحاف گزینه مناسبی است. – به دلیل خاصیت عدم پرزدهی و جذب رطوبت بالایی که دارد برای گردگیری و نظافت منزل استفاده می‌شود. – محکم بودن پارچه این امکان را می‌دهد که از آن برای دوخت کیسه‌های پارچه‌ای استفاده شود و انواع طرح‌های تبلیغاتی به راحتی روی آن به چاپ برسد. – در آرایشگاه‌ها از این پارچه برای اپیلاسیون استفاده می‌کنند. – از متقال خالص صد درصد پنبه‌ای برای دوخت انواع پوشاک و تولید کیف و کفش استفاده می‌شود. – در صنعت خودروسازی از متقال برای تولید کیسه هوای اتومبیل استفاده می‌شود. – این پارچه برای دوخت انواع چادر مسافرتی، چادر کامیون و بادبان‌های کشتی و قایق مناسب است. – از متقال برای تولید انواع بوم نقاشی و پارچه مناسب پارچه‌نویسی بهره می‌برند. – یکی از انواع پارچه کفن و پارچه مناسب برای دوخت گیوه نیز متقال می‌باشد. – به علت پوشش کاملی که به محیط می‌دهد، این پارچه برای دوخت پرده و یا استفاده از آن برای تهیه زیرپرده‌ای مناسب است. – در مراحل تولید مبل، متقال را در لایه‌ای بین پنبه (الیاف داخل مبل) و پارچه اصلی مبل قرار می‌دهند و از آن به عنوان پوششی برای رویه‌کوبی استفاده می‌شود. همچنین برای ایجاد ظاهری زیباتر در قسمت زیرین مبل، از متقال به عنوان پوششی مناسب بهره می‌برند. گاهی به عنوان لمینت پارچه اصلی مبل نیز از آن استفاده می‌شود.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.