بهزی

جست و جو در بهزی...

معیارهای پودر بند کشی استاندارد چیست؟

زمان مطالعه 1 دقیقه

معیارهای پودر بند کشی استاندارد چیست؟

۱. مقاومت خمشی

تعریف در استاندارد: مقدار شکست روان ملات که در اثر وارد کردن نیروی خمشی در سه نقطه، اندازه گیری می شود. تعریف عمومی: مقاوم خمشی ویژگی است که بیانگر حداکثر تنش فشاری یا کششی (هر کدام که باعث شکست می‌شود) است که ماده قبل از شکست تحت خمش در آزمون می‌تواند تحمل کند. اهمیت گذراندن کنترل خمش در بند کشی: بسته به ابعاد بند اجرا شده، در بسیاری موارد مقاومت بند کمتر از اهمیت مقاومت خود کاشی یا سرامیک نیست، لذا استفاده از بندکشی مقاوم که بتواند نیروهای وارد شده به خود را تحمل کند بسیار با اهمیت است، چرا که ممکن است منجر به کنده شدن بندها از کاشی شده و با ایجاد ترک به آب بندی صدمه زده و به راحتی از سطوح کف و جانبی خود جدا و به تدریج موجب خالی شدن بندها شود. روش انجام آزمون: در شکل زیر روش انجام کار به وضوح مشخص شده است.
معیارهای پودر بند کشی استاندارد چیست؟

۲. مقاومت فشاری

تعریف استاندارد: مقدار شکست روان ملات که در اثر وارد کردن نیروی فشاری در دو نقطه مقابل هم، اندازه گیری می شود. تعریف عمومی: عبارت است از ظرفیت تحمل یک جسم، مصالح ساختمانی یا سازه در مقابل نیروهای فشاری محوری مستقیم. هنگامی که حد مقاومت فشاری یک ماده فرا می‌رسد، آن ماده منهدم خواهد شد. اهمیت گذراندن آزمون مقاومت فشاری در بند کشی: با در نظر گرفتن کاشی و سرامیک به عنوان یکی از مرسوم ترین کف پوشها، اهمیت میزان فشار قابل تحمل بندکشی بسیار زیاد است تا در مقابل فشار وارد شده خرد نشده و به تدریج منجر به خالی شدن بندها و حذف بندکشی نشود. روش انجام آزمون: دو نیمه نمونه منشوری شکسته شده در آزمون خمش، بوسیله ابزار مخصوص آزمون مقاومت فشاری، مورد آزمون قرار می گیرد، حداکثر نیروی بارگذاری هنگام شکست نمونه ثبت و مقاومت فشاری بصورت نیرو بر واحد سطح گزارش می شود.

۳. مقاومت سایشی

تعریف در استاندارد: میزان مقاومت یک روان ملات در مقابل ساییدگی تعریف عمومی: توانایی ماده برای حفظ ظاهر و ساختار اولیه، هنگامی که در معرض مالش یا کاردک‌زنی یا برخورد قرار می‌گیرد. اهمیت گذراندن آزمون سایش در بند کشی: از آنجاییکه ملات بندکشی بر روی سطح و همتراز کاشی قرار میگیرد، لذا در معرض پاخوردگی، رفت و آمد، کشیدن اجسام سخت بر روی آن و همه نوع سایش متدوال در منازل مسکونی، واحدهای تجاری و … قرار خواهد داشت، لذا نباید به سادگی ساییده شده و از بین برود. روش انجام آزمون: در این آزمون نمونه در مقابل چرخی دوار و مواد ساینده قرار گرفته و میزان سایش اندازه گیری می شود.
معیارهای پودر بند کشی استاندارد چیست؟

۴. انقباض

تعریف استاندارد: کاهش حجم یک روان ملات در مدت زمان خشک شدن تعریف عمومی: جمع شدگی ، انقباض یا افت ملات عبارت است از تغییر حجم ملات بدون وابستگی به تاثیر نیروی خارجی می باشد. اهمیت گذراندن انقباض کنترل شده در بند کشی: واضح است که انقباض بندکشی منجر به جدا شدن ملات از کاشی شده و منجر به کنده شدن تدریجی بندکشی و همچنین نفوذ آب و شوینده ها ، جرم و آلودگی و باکتری ها به زیر بندها خواهد شد، این موضوع سبب ایجاد محیطی مناسب برای رشد انواع قارچ و باکتری و ایجاد بیماری و بو های نا خوشایند است . روش انجام آزمون: طول نمونه قالب گیری شده در سن ۱ و ۲۸ روزگی اندازه گیری میشود، میزان انقباض از نسبت تغییرات طول ۲۸روزه به طول اولیه ( یک روزه) محاسبه می گردد.

۵. جذب آب

تعریف استاندارد: مقدار آب جذب شده به وسیله عمل مویینگی، زمانی که سطح روان ملات در تماس با آب باشد. اهمیت میزان جذب: هر قدر بند کشی جذب آب کمتری داشته باشد از کیفیت و دوام بیشتری برخوردار خواهد بود. روش انجام آزمون: آزمونه از وجوه جانبی عایق شده و از وجه انتهایی عایق نشده درون آب قرار می گیرد، میزان جذب آب آزمونه بر اساس تغییر وزن ثبت می شود.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.