بهزی

جست و جو در بهزی...

انواع بلبرینگ و کاربرد آن

زمان مطالعه 1 دقیقه

انواع بلبرینگ و کاربرد آن
بلبرینگ ها دارای انواع مختلفی هستند ولی کاربرد آن ها یکی است، این امکان وجود دارد که برای قسمت های مختلف اتومبیل به کار گرفته شوند اما همه کاری که انجام می دهند یکی می باشد. بلبرینگ های اتومبیل معمولا برای کم کردن میزان اصطکاک به کار میروند و در قسمت های مختلف مورد استفاده قرار میگیرند. این بلبرینگ ها دارای مدل های مختلفی هستند و نام اصلی آن ها بال بیرینگ (BALL BEARING) می باشد که به معنای توپ چرخان است. این توپ های چرخان باعث می شوند که قسمت های مختلفی که در خودرو وجود دارند و دارای اصطکاک زیاد هستن روی یکدیگر به راحتی بچرخند و اصطکاک آن ها به شدت کاهش پیدا می کند و همین امر موجب می شود تا در چرخ های اتومبیل هم از این قطعه استفاده شود. از رایج ترین انواع بلبرینگ و کاربرد آن می توان به همین بلبرینگ های چرخ های اتومبیل اشاره کرد که به دلیل این که اصطکاک در این قسمت بسیار زیاد می باشد از بلبرینگ برای چرخیدن چرخ ها استفاده می شود.

بلبرینگ چیست؟

انواع بلبرینگ و کاربرد آن به این صورت است که این قطعه ها در سایز ها و نوع های مختلفی وجود دارند و در این قطعه از توپ های چرخان استفاده می شود. در واقع بلبرینگ دارای 2 توپی است که یکی از آن ها به راحتی می چرخد و جالب اینجاست که این توپی در داخل یک توپی بزرگ تر ثابت قرار دارد. به همین ترتیب وقتی توپی کوچک تر می چرخد هیچ اصطکاکی ایجاد نمی کند ولی اگر بلبرینگ ها خراب شوند صدای سوت مانندی از خود ایجاد می کنند که به این معنا است بلبرینگ ها خراب شده اند و اصطکاک آن ها بیشتر شده است. بنابراین زمانی که چرخ های اتومبیل به حرکت در می آیند بلبرینگ کار خود را انجام می دهد و توپی داخلی آن شروع به حرکت می کند و می چرخد کما اینکه وزن بسیار زیادی روی آن می باشد اما توپی خارجی حرکت نمی کند و می توان آن را به قسمت های مختلف متصل نمود و به توپی داخلی می توان میلگردان را متصل کرد تا انتقال نیرو به چرخ ها به راحتی انجام شود و اتومبیل به حرکت درمی آید.

وظیفه بلبرینگ چیست؟

پیشار به این اشاره کردیم که از بلبرینگ برای چه کاری استفاده می شود و گفتیم که اصطکاک را به طرز چشمگیری کاهش می دهد اما باید بگویم که از این قطعه برای پیشگیری از سایش قطعات نیز استفاده می شود. زمانی که شما می خواهید دو قطعه را روی هم سوار کنید به صورتی که این دو تماس بسیاری با هم داشته باشند و در عین حال روی یکدیگر حرکت کنند علاوه بر این که اصطکاک بسیار زیادی ایجاد می شود سایش قطعات نیز به وجود می آید و این امر می تواند هزینه های بسیار زیادی را ایجاد کند. انواع بلبرینگ و کاربرد آن به کمک مکانیک ها و مهندسان می آید و با استفاده از آن می توانند انتقال قدرت را بین دو سطح ایجاد کنند و این به صورتی باشد که کمترین برخورد بین دو قطعه در ماشین آلات باشد و از سایش جلوگیری به عمل آید.حالا می بینیم که وظیفه بلبرینگ در مهندسی اتومبیل ها ضروری می باشد و بدون این قطعه تصور این که اتومبیل ها بتوانند حرکت کنند نیز سخت می شود.

انواع بلبرینگ

بلبرینگ ها انواع مختلفی دارند که از آن ها می توان به بلبرینگ و رولبرینگ ها اشاره کرد این قطعات هر دو در دسته یاتاقان های چرخشی یا بیرینگ ها قرار می گیرند. انواع بلبرینگ و کاربرد آن ها به شرح زیر است: بلبرینگ‌های شعاعی بلبرینگ‌های محوری بلبرینگ شعاعی: بلبرینگ شعاعی دارای دو رینگ داخلی و خارجی است و در داخل آنها از ساچمه های غلطان استفاده می شود و این ساچمه ها در درون رینگ داخلی در شیار های هم قطر خود شروع به حرکت می کنند و می توانند بار زیادی را تحمل کنند. همچنین این بلبرینگ ها مانع کم شدن سرعت می شوند و از آن ها در اتومبیل ها بسیار استفاده می شود. انواع بلبرینگ و کاربرد آن ها این امکان را به مهندسان می دهد تا بتوانند از آن ها برای کار های مختلف استفاده کنند.

باید گفت که علاوه بر بلبرینگ های شعاعی و محوری دو نوع دیگر بلبرینگ ها نیز وجود دارند که عبارت اند از:

1.بلرینگ‌های تماس زاویه‌ای 2.بلبرینگ‌های تماس عمودی
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.