بهزی

جست و جو در بهزی...

اس پی اف در ضد آفتاب به چه معناست؟

زمان مطالعه 1 دقیقه

اس پی اف در ضد آفتاب به چه معناست؟

spf مخفف چیست؟

SPF مخفف شده عبارت Sun Protection FactorSPF است. عدد قبل از این عبارت نشان دهنده قدرت محصول ضدآفتاب در برابر اشعه خورشید است و عدد بالاتر به معنای قویتر بودن محصول است. به طور کلی، این اعداد نشان می دهد که یک فرد تا چه مدت می تواند قبل از آفتاب سوختگی و قرمز شدن پوست در زیر نور خورشید بماند. در واقع، کرم ضد آفتاب با SPF می تواند در این مدت حسابی برای شما انجام دهد.

کرم sunscreen برای چیست؟

یک ضد آفتاب فوق العاده قدرتمند که از پوست در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت می کند و بدون ایجاد احساس چربی پوست را نرم و مرطوب می کند. این کرم با رطوبت رسانی و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست از رادیکال های آزاد محافظت می کند و از آسیب به بافت همبند پوست جلوگیری می کند. این محصول از فیلترهای ضد اشعه موثر برای محافظت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش که باعث سوزش و قرمزی پوست، لک و لک و تیرگی پوست، تضعیف سیستم ایمنی پوست و سرطان پوست می شود، استفاده می کند. و پیری زودرس از پوست در برابر چین و چروک محافظت می کند.

اس پی اف ضد آفتاب چند باشه خوبه ؟

اگر SPF کرم شما ۱۵ باشد، شما ۱۵۰ دقیقه یا به عبارتی به مدت ۲ ساعت و نیم می‌توانید در آفتاب بمانید. اگر پس از مدتی مجدداً از کرم استفاده کنید، میزان محافظت آن بیشتر می‌شود اما در مقدار زمان ایمن آن تاثیری ندارد. به عبارت ساده‌تر اگر روی جعبه یک کرم ضدآفتاب نوشته شده SPF آن ۳۰ است، به این معنا نیست که ۳۰ درصد از پوست شما در برابر نور خورشید حفاظت می‌کند. اگر بخواهید از روی SPF یک کرم ضدآفتاب بدانید چقدر اثر حفاظتی در برابر نور خورشید دارد، فرمول ساده‌ای برای آن وجود دارد. رابطه میان مقدارSPF و دفع اشعه‌های زیان‌بار خورشید در نور خورشید دو نوع اشعه ماوراءبنفش (Ultra Violet) یا (UV) وجود دارد که یکی را (UVA) و دیگری را (UVB) می‌نامند. این دو اشعه از نقطه نظر طول موج متفاوت بوده و از ‌ نظر اثر آن‌ها بر روی پوست، UVA را اشعه ”پیرکننده“ پوست می‌نامند چرا که باعث پیری زودرس پوست می‌شود.
اشعه «UVB» قابلیت نفوذ بیشتری در پوست داشته و به همین دلیل بافت پوست را به طور بنیانی تخریب می‌کند که پیری زودرس و ایجاد چین و چروک یکی از اثرات تخریب بافت پوست است. همچنین در نور آفتاب مقدار اشعه UVA بیشتر از UVB است. در این میان فرمول رابطه میان مقدار spf کرم‌های ضد آفتاب و اشعه UBV از قرار زیر است: 🟣 یک کرم ضد آفتاب با 15 SPF تا 93 درصد اشعه UBV را دفع می‌کند. 🟣 یک کرم ضد آفتاب با SPF 30 تا 97 درصد اشعه UBV را دفع می‌کند. 🟣 یک کرم ضد آفتاب با SPF 50 تا 98 درصد اشعه UBV را دفع می‌کند. همین امر نشان دهنده این واقعیت است که یک کرم ضد آفتاب با 15 SPF فقط 4 درصد کمتر از ضد آفتابی با SPF 30 در دفع اشعه UBV ضعیف‌تر عمل می‌کند.

چرا نباید از کرمهای ضد آفتاب با میزان اس پی اف بالا استفاده کنیم

برخلاف آن‌چه که اکثر افراد تصور می‌کنند استفاده کرم‌های ضد آفتاب با SPF بالا به معنای ایمنی بیشتر پوست در برابر اشعه‌های زیانبار نور خورشید نیست. کارخانه‌های سازنده کرم‌های ضد آفتاب برای افزایش SPF یک کرم ضدآفتاب، باید درصد چربی آن را بالا ببرند تا مواد شیمیایی زیادی را وارد آن کنند. بنابراین کرم‌های ضدآفتاب با SPF بالا، بیش از حد چرب هستند و می‌توانند عوارضی را ایجاد کنند. توصیه ما این است که اگر به داروخانه می‌روید تا کرم ضدآفتاب بخرید، SPF30 را انتخاب کنید، کرم ضدآفتاب با SPF30 بهترین کرم ضدآفتاب برای استفاده روزانه افراد عادی است. کرم‌های ضدآفتاب با SPF 50 و ۷۰ و بالاتر، فقط برای کسانی که بیماری پوستی دارند، توسط پزشک تجویز می‌شوند، مانند کسانی که به نور آفتاب حساسند و یا سرطان پوست دارند. چون همان چند درصد اضافه حفاظت از پوست هم برای این بیماران مهم است. به عبارت دیگر SPF فقط میزان محافظت در برابر اشعه‌های UVB که باعث آفتاب سوختگی می‌شود را نشان می‌دهد و کاربردی در مقابل اشعه‌های UVA که باعث سرطان می‌شود ندارد یا بسیار ضعیف است، اما این باور غلط وجود دارد که محصولات با SPF بالاتر، محافظت بیشتری دارند. این باور تا به آن‌جا پیش رفته که سازمان غذا و داروی آمریکا، تبلیغ محصولات با SPF بالای 50 را «دروغین و فریب‌دهنده» می‌داند و این نوع تبلیغ را برای شرکت‌ها ممنوع کرده است.

اس پی اف چند خوبه؟

بطور کلی برای افراد عادی بدون هیچ گونه سابقه بیماری پوستی ، ضدآفتاب معتبر و بدون پارابن با اس پی اف ۱۵ تا ۳۰ مناسب می باشد.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.