بهزی

جست و جو در بهزی...

فنون نگهداری و پرورش قرقاول

زمان مطالعه 1 دقیقه

فنون نگهداری و پرورش قرقاول

💧فنون نگهداری و پرورش قرقاول:

در سالن پرورش،قرقاول های مولد را می‌توان برروی بستر و یا در قفس نگهداری نمود. در صورتی که قرقاول ها بر روی بستر نگهداری می شوند به منظور جلوگیری از کثیف وشکسته شدن تخم ها،باید لانه های تخمگذاری به تعداد کافی (هر لانه برای ۵ قرقاول) در جایگاه قرار داده شود. تمیز کردن و ضدعفونی لانه های سوبی اندکی مشکل ولی از لحاظ گرم بودن در زمستان و خنک بودن در تابستان مناسب تر از لانه های فلزی است. اگر شروع تخمگذاری قرقاول ها زود رس باشد، تعداد قابل توجهی از قرقاول ها به جای آشیانه بر روی بستر تخم گذاری می کنند. این مشکل به سختی برطرف می‌شود و در صورت تکرار به یک عادت تبدیل می گردد. بهتر است در سالن های تخمک گذاری تعدادی قرقاول مسن همراه با قرقاول های جوان نگهداری شوند.

💧نکات آموزش پرورش قرقاول:

برای پرورش انواع قرقاول توجه به نکات زیر لازم است. ۱. جوجه قرقاول ها باید از فضای کافی و مناسب رشد برخوردار باشند. تغذیه مناسب، دمای موردنیاز، رطوبت، نور، واکسیناسیون، فضای کافی برای پرواز پرندگان بالغ و … از جمله این موارد است. ۲. توجه به گونه مورد نظر و مناسب برای پرورش. قرقاول ها در انواع نژادها و رنگ های مختلف هستند به عنوان مثال می توان به دسته بندی های زیر اشاره نمود. الف: قرقاول گوشتی، مولد و زینتی. ب: قرقاول های ماده و نر(جوجه)، نر بالغ، ماده بالغ (آماده تخمگذاری). ج: پرنده های یک روزه، یک ماهه واکسیناسیون شده، یک ماهه واکسیناسیون نشده، سه ماهه، بالغ و دو ساله. د: قرقاول های هلندی، هندی، ایرانی، استرالیایی، بلژیکی، آمریکایی، پاکستانی، قرقاول های نژاد مالزیایی و … . ح: قرقاول طاووسی مالایی، قرقاول نژاد گوش دار قهوه ای، قرقاول نژاد گوش دار آبی، قرقاول نژاد گوش دار سفید، قرقاول نژاد سفید هلندی، قرقاول نژاد مسی، قرقاول نژاد الیوت، قرقاول نژاد سیامی، قرقاول نژاد میکادو، قرقاول نژاد سیلور نقره ای، انواع قرقاول نژاد گردن حلقه ای، انواع قرقاول نژاد سبز، قرقاول نژاد طلایی زرد- لیمویی، قرقاول نژاد طلایی، قرقاول نژاد ریورز، قرقاول نژاد لیدی آمهرت، قرقاول سیامی و … . و: انواع قرقاول براساس دم به دو دسته دم دراز و دم كوتاه تقسيم می شوند.
پرورش قرقاول

💧جوجه قرقاول:

برای اینکه فرایند تولید قرقاول را شروع کنید نیاز به دریافت این پرنده پیدا می کنید. شما می توانید برای تهیه جوجه، خودتان با خرید تخم های قرقاول نطفه دار و قرار دادن تخم در دستگاه جوجه کشی جوجه های یک روزه داشته باشید. برای انجام خرید موفق جوجه قرقاول باید به نکات زیر دقت کنید. ۱.حتما جوجه ها را از مراکز معتبر تهیه کنید. ۲.از خرید جوجه های سالم اطمینان داشته باشید. ۳.در حین انتقال جوجه ها از روش های صحیح انتقال استفاده کنید تا جوجه ها دچار بیماری و تلفات نشوند. ۴.پرنده های یک ماهه حتما واکسن دوگانه و یا سه گانه خورده باشند. ۵.جوجه های خریداری شده یک سایز بوده و یک سن داشته باشند. ۶.جوجه قرقاول ها از نشاط و شادابی لازم برخوردار باشند.

💧دستگاه جوجه کشی قرقاول:

در بازار دستگاه های مختلفی برای جوجه کشی انواع پرنده وجود دارد. شما می توانید بنابر تعداد جوجه موردنیاز و تعداد تخم موجود، اقدام به خرید دستگاه با سایز و مارک مورد نظر کنید. در مورد جوجه کشی به این روش، به علت وجود تلفات و ضریب خطای دستگاه های جوجه کشی بهتر است این کار را به مراکز معتبری که فرآید جوجه کشی را به صورت حرفه ای و تخصصی انجام می دهند، بسپارید. برای استفاده از دستگاه جوجه کشی قرقاول حتما دفترچه راهنمای آن را مرور کنید. تنظیم و کنترل دما، رطوبت، نور، تهویه مناسب هوا، میزان چرخش تخم ها داخل دستگاه، استفاده از تخم های نطفه دار و تازه و … از جمله مطالبی است که برای استفاده از دستگاه جوجه کشی و رسیدن به راندمان مناسب حتما باید مد نظر باشد. پیش بینی قطع شدن طولانی مدت برق، خراب شدن دستگاه و غیره لازمه یک فرایند موفق جوجه کشی است. نگهداری از جوجه های متولد شده در محیط مادر مصنوعی نیز باید مد نظر باشد تا با تولد جوجه ها دچار غافلگیری نشوید.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.