بهزی

جست و جو در بهزی...

نکاتی درباره پرورش قرقاول

زمان مطالعه 1 دقیقه

نکاتی درباره پرورش قرقاول

💧پرورش قرقاول در منزل:

قرقاول یکی از زیبا ترین گونه های پرندگان است که در نقاط مختلف ایران به صورت وحشی یافت می‌شود و به دلیل داشتن خواص فوق‌العاده گوشت و تخم این پرنده، تقاضا برای خرید و مصرف این پرنده روز افزون است. در عین حال پرورش این پرنده سود مناسبی نیز دارد. بر همین اساس بسیاری به دنبال پرورش خانگی این پرنده هستند. پرورش خانگی این پرنده بستگی به میزان فضای موجود و قابل استفاده در منزل( پشت بام، حیاط ،زیر زمین )دارد. برای بهتر به صرفه بودن پرورش در خانه، حداقل به ۲۰ متر فضای تورکشی شده که تعدادی قفس نیز در آن تعبیه شده باشد نیاز است. بهتر است نیمی از فضای تور کشی شده قفسه بندی و مابقی فضای آزاد برای پرنده باشد. ابعاد هر قفس از حداقل یک متر مربع با دو مولد تا ۳ متر مربع با چهار مولد شروع می‌شود. در یک فضای ۲۰ متری با ۵ عدد قفس ۲ در ۱ و ۱۰ متر فضای باز می توان ۱۵ تا ۲۰ ماده مولد نگهداری نمود. بسته به شرایط بهتر است کف قفس و فضای تورکشی شده، خاک، ماسه بادی و یا رنده چوب ریخته شود. با داشتن ۱۵ عدد مولد و اینکه هر مولد (آمریکایی و پاکستانی) در طول دوره تخمگذاری ۷۰ تا ۹۰ عدد تخم میگذارد می‌توان به طور میانگین با داشتن شرایط خوب ۱۲۰۰ عدد و در شرایط عالی ۱۴۰۰ عدد تخم نطفه دار به دست آورد. حال بسته به سلیقه و توانایی تولید کننده می توان این میزان تولید را تبدیل به جوجه نمود و یا به صورت تخم نطفه دار و خوراکی از طریق خانگی( دوستان و بستگان) یا اینترنتی (سایت، دیوار، شیپورو……) به فروش رساند. تجربه نشان داده در بحث پرورش خانگی بهترین حالت این است که نیمی از تخم ها داخل دستگاه جوجه کشی قرار گیرد و نیمی دیگر به فروش برسد. اگر قابلیت جوجه کشی داشته باشید فروش جوجه سودآوری بیشتری خواهد داشت. البته جوجه کشی شرایط خاص خود را طلب می‌کند اعم از داشتن دستگاه جوجه کشی مناسب و محیطی کوچک برای پرورش جوجه ها از یک روزگی تا یک ماهگی

💧پرورش در قفس:

قرقاول های گوشتی و همچنین قرقاول های تخمگذار را می توان در قفس پرورش داد. در سیستم قفس تعداد قرقاول بیشتری می توان در واحد سطح نگهداری کرد. عده ای از محققین میزان رشد قرقاولهای نژاد گردن حلقه ای را تا سن۱۶ هفتگی در دو سیستم بستر و قفس مورد بررسی قرار دادند. نتایج این پژوهش نشان داد که وزن لاشه و وزن قطعه سینه و بال در قرقاول هایی که در سیستم قفس پرورش یافته بودند بیشتر بود اما طعم گوشت قرقاول های پرورش یافته در سیستم بستر لذیذ تر بود.
پرورش قرقاول

💧روش های پرورش قرقاول در قفس:

همچنین یکی از محققین گزارش کرد که نگهداری قرقاول های مولد در قفس،آسان تر،مطمئن تر و نیاز به نیروی کار کمتری می باشد. در سیستم قفس قرقاول های نر با یکدیگر نمی جنگند در نتیجه میزان نطفه دار بودن تخم ها افزایش یافته و میزان تخم های حذفی و بی نطفه کاهش می یابد.

💧مزایای نگهداری قرقاول در قفس:

#از واحد سطح استفاده بیشتری می شود. #مراقبت از قرقاول ها آسانتر بوده و هیچ قرقاولی از دید پنهان نمی باشد. #تخم های تولیدی تمیزتر خواهند بود. #برای مصرف خوراک رقابت وجود ندارد. #کانیبالیسم کمتر اتفاق می افتد. #خارج نمودن قرقاولهای حذفی سریع تر انجام می شود. #نیاز به بستن مناسب نیست. #اشاعه بیماری های انگلی کمتر است. #رکورد گیری آسان و دقیق تر است. #معمولاً نیاز به کارگر به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.