بهزی

جست و جو در بهزی...

نکات مهم در انتخاب سنگ ساختمانی

زمان مطالعه 1 دقیقه

نکات مهم در انتخاب سنگ ساختمانی


نکات مهم در انتخاب سنگ ساختمانی شامل مواردی است که در انتخاب سنگ مناسب به شما کمک می کند.

در انتخاب سنگ ساختمانی باید به فضای ساختمان و مکانی که قصد نصب سنگ را دارید توجه نمایید. در ساختمان در محل های زیادی می توان از سنگ استفاده کرد. سنگ های مناسب نمای خارجی، نمای داخلی، کف پله و پاگرد، کف فرش از جمله ای محل های هستد.

از طرفی در فضاهای داخلی مسکونی، کف فرش فضاهای داخلی تجاری و اداری، کف فرش بام و پیاده رو، سرویس بهداشتی، درپوش دیوارهای محوطه، حیاط و جان پناه بام نیز از سنگ ساختمانی استفاده می شود. یکی از محل هایی که استفاده از سنگ زیبایی چشم نوازی به محیط می دهد، آشپزخانه است. سنگ روی کابینت و اپن، صفحه بین کابینت ، جزیره سنگی، و میز سنگی از جمله آن است.

❗️نکات مهم در انتخاب سنگ نمای ساختمانی❗️

در انتخاب سنگ‌‌های برای نمای خارجی باید به گرما، رطوبت، سرما و اشعه UV نور خورشید توجه داشته باشید. از این رو بهترین نوع سنگ برای نمای خارجی تراورتن، گرانیت یا سنداستون است. بهترین انتخاب برای نمای خارجی تراورتن است. زیرا علاوه بر مقاومت، ارزان تر از سنگ گرانیت می‌باشد.

در انتخاب سنگ‌‌های نمای داخلی بهترین گزینه استفاده از سنگی مقاوم با ظاهر زیبا است . مانند مرمریت، گرانیت، چینی وغیره. چون به دلیل عدم تماس با ناملایمات جوی انتخاب مناسبی برای نمای داخلی می‌باشند. این سنگ جلوه زیبایی در لابی ها، پاگردها، اطراف درب آسانسورها، دیوارهای راه پله، دیوارهای پارکینگ و… ایجاد می‌کند.

❗️ نکات انتخاب سنگ در داخل ساختمانی ❗️

برای استفاده از سنگ در ساختمان باید به نکاتی مهم ازجمله جنس سنگ ،ابعاد و محل استفاده آن توجه داشته باشید. سنگ‌های ساختمان باید در برابر عوامل جوی مقاومت داشته باشد. سنگ مناسب برای ساختمان سنگی است با دوام و مقاوم. از دیگر ویژگی های آن عدم یخ زدگی ، ترک خوردگی است. همچنین وجود خلل و فرج در سنگ‌های مورد استفاده و صرفه‌ی اقتصادی آن نیز مورد بررسی قرار گیرند.

برای راه پله و پاگردها سنگی را انتخاب کنید که مقاومت بسیار بالایی داشته باشد. بهترین سنگ برای نصب، سنگ گرانیت می‌باشد. برخی اشتباه بزرگی را مرتکب می‌شوند از سنگ مرمر درجه ۲ بخاطر قیمت زیاد سنگ گرانیت در پلکان استفاده می‌کنند. در پلکان ساختمان های اداری و تجاری و مدارس که محل رفت و آمد زیادی بوده می توان از سنگ مرمر مرغوب یا گرانیت استفاده کرد.
در انتخاب سنگ برای سرویس بهداشتی و حمام دقت زیادی داشته باشید. زیرا هر سنگی مربوط به مکان خاصی است. به فرض مثال از سنگ مرمر به هیچ عنوان در سرویس بهداشتی خود استفاده نکنید. زیرا در برابر مواد شیمیایی بسیار ضعیف و سست می‌باشد. باید از سنگ هایی استفاده کرد که در برابر رطوبت و مواد شوینده مقاوم باشند. مانند سنگ تراورتن. تراورتن بهترین و ارزان‌ترین گزینه برای این مکان‌ها می‌باشند.

❗️ خلاصه نکات انتخاب سنگ ساختمانی ❗️

در آخر خلاصه نکات مطرح شده در بالا به صورت زیر است:

• عدم جذب زیاد آب که سنگ را متلا شی یا حل نکند.

• آلوده به مواد طبیعی و مصنوعی نباشد.

• باربر نباید کمتر از ۱۵۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع مقاومت فشاری برای قطعات داشته باشد.

• سالم و عدم شیار، ترک و رگه‌های سست در بافت سنگ ساختمانی

• در برابر شرایط فیزیکی و شیمیایی محیط قابل تحمل باشد.

• عدم خلل و فرج و پوسیدگی

• مقاوم در برابر باد، یخبندان، تغییرات دما و کلیه عوامل فرسایش

• مقاوم در برابر محیط‌‌های شیمیایی، اسیدی و قلیایی و عمل آبکافت و اکسیداسیون

• یکدست، یکنواخت

• مقاوم دربرابر سایش

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.