بهزی

جست و جو در بهزی...

انواع ادوات کشاورزی

زمان مطالعه 1 دقیقه

انواع ادوات کشاورزی
💠ماشین آلات کشاورزی به یک سری تجهیزات پیشرفته مجهز می‌شوند تا بتوان از آن‌ها در کارهای مختلف به منظور کاربردهای متنوع استفاده کرد. به عنوان مثال از وسایل کشاورزی می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم 💠تانکر‌هایی طراحی ‌شده‌اند که به ماشین‌های مختلف مانند تراکتور و یا تریلرها متصل می‌شوند تا بتوان از آن‌ها برای حمل و نقل انواع مختلف محصولات و کالاها استفاده کرد. 💠برخی اوقات نیز برای سمپاشی و یا آبیاری کردن محصول نیاز است که تانکر مخصوص این نوع کار به تراکتور و تریلر متصل شود که این تانکرها جزو ادوات کشاورزی محسوب می‌شوند. 💠ادوات کشاورزی به صورتی ساخته می‌شوند که کشاورز بتواند در انواع مختلف زمین‌ها مانند سطوح شیب دار و غیر صاف از آن‌ها استفاده کند. همچنین در ساخت این نوع تجهیزات شرایط مختلف جوی نیز لحاظ می‌شود.

از دیگر ابزار و وسایل کشاورزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

🔹گاوآهن:جهت شخم زدن زمین استفاده می‌شود. 🔹نشاکار:برای انتقال گیاه و نهال به عمق زمین استفاده می‌شود. 🔹مرزکش: برای جداسازی زمین‌های کشتی مانند شالیزارها استفاده میشود. 🔹مته:برای ایجاد سوراخ به منظور نصب حفاظ دیوار و همچنین استفاده‌های دیگر می باشد. 🔹دمنده: یک سیستم فشار هوا برای از بین بردن و یا جمع آوری علف‌های هرز و یا چمن است. 🔹واگن: برای حمله حیوانات و یا محصولات مختلف است. 🔹هاروستر:برای قیچی کردن و برداشت محصول می باشد. 🔹کولتیواتور:جهت خرد کردن خاک و جمع آوری علف‌های هرز است. 🔹سمپاش:جهت سمپاشی زمین‌های کشاورزی کاربرد دارد. 🔹بذرپاش:برای پاشیدن بذر‌های مختلف در زمین

فواید استفاده از ادوات کشاورزی

۱– افزایش میزان تولید مکانیزه کردن کشاورزی و استفاده از ادوات کشاورزی باعث می‌شود که سرعت انجام کارها بسیار افزایش پیدا کند به همین دلیل هم کشاورزان می‌توانند زمان مضاعفی برای کار بر روی زمین‌های بیشتر داشته باشند. همچنین استفاده از این تجهیزات باعث می‌شود که کیفیت انجام کارها نیز بهتر شود که نتیجه آن افزایش میزان تولید خواهد بود. ۲– افزایش بهره‌وری نیروی انسانی مکانیزه کردن کشاورزی باعث می‌شود که بهره‌وری کار بسیار بالا رفته و تولید نیز بسیار افزایش پیدا کند. استفاده از تجهیزات کشاورزی و ادوات باغی باعث خواهد شد که مزارع مختلف به نیروی انسانی کمتری نیاز داشته باشند. ۳– کاهش هزینه‌ها همانگونه که بیان شد استفاده از ادوات کشاورزی باعث می‌شود که هر مزرعه به نیروی انسانی کمتری نیاز داشته باشد که این مورد با کاهش هزینه‌ها رابطه مستقیم دارد. همچنین گفتیم که در کشاورزی مکانیزه کشاورزی این فرصت را خواهد داشت که روی زمین‌های بیشتری فرایند کشاورزی خود را دنبال کند که این باعث می‌شود دامنه کاری بسیار بیشتر شده و هزینه‌ها به طور چشمگیری کاهش پیدا کند. ۴– پیدایش زمینه‌های مختلف برای پیشرفت‌ها با ورود تجهیزات کشاورزی و رواج کشاورزی مکانیزه پیشرفت‌های زیادی در زمینه آبیاری، احیای زمین و جلوگیری از فرسایش خاک حاصل شد. این‌ها نشانگر این اصل هستند که با افزایش کشاورزی مکانیزه روش‌های جدیدتر و بهتری برای فرآیند‌های مختلف کشاورزی به وجود خواهد آمد و این امر باعث افزایش بهره‌وری کلی این صنعت خواهد شد. ۵– افزایش درآمد مزرعه فوایدی که در بالا به آن‌ها اشاره شد همگی دست به دست هم می‌دهند تا درآمد مزرعه افزایش پیدا کند. پس می‌توان گفت که یکی از فواید استفاده از ادوات کشاورزی، افزایش درآمد مزارع و کشاورزان خواهد بود.
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.