بهزی

جست و جو در بهزی...

مراحل تولید کیف

زمان مطالعه 1 دقیقه

مراحل تولید کیف

" مراحل تولید "

تولید کیف یا کیفسازی همانند هر صنعت مستقل دیگری دارای بخش های خاص خود است ؛ کفاشی و خیاطی دو صنفی هستند که بیشترین شباهت را به کیفسازی دارند اما در بخش های مختلفی از تجهیزات گرفته تا شیوه کار تفاوت هایی نیز وجود دارد. به طور کلی کیفسازی شامل چهار بخش است : * طراحی و الگوسازی * برشکاری * تخته کاری * چرخکاری در بین این چهار بخش ، تخته کاری و چرخکاری دارای ترتیب نیستند و پس از برشکاری ، کیف مرتبا بین تخته کار و چرخکار دست به دست می‌شود تا نهایتا کار به سرانجام برسد.

🔸 طراحی و الگوسازی

اولین قدم در تولید هر محصولی طراحی است . کیف به عنوان یک محصول هنری/صنعتی پرکاربرد همیشه یکی از گزینه های مورد علاقه طراحان مد و البته طراحان صنعتی محصوب می‌شود. طراح کیف علاوه بر مشخص کردن چهارچوب ظاهری ، رنگ ، ابعادو شمای کیف ، باید جنس رویه ، آستری ، زیرساز و تا حدودی تکنیک ساخت محصول را مشخص کند . بنابراین داشتن تجربه کافی در تولید و شناخت جنس های مختلف از ملزومات یک طراح موفق است .به طبع طرحی می‌تواند در بازار فروش موفقی داشته باشد که به مشتری نهایی و سلایق آن ها توجه کند. پس از مشخص شدن طرح کیف ، نوبت به الگوسازی می‌رسد. الگوسازی یعنی ساختن الگوی برش رویه ، آستری ، زیرساز و خرج کارهای مصرفی کیف . این کار در کارگاه های بروز به صورت نرم افزاری انجام می‌شود.

🔸 برشکاری

پس از ساخته شدن الگو با توجه به پیچیدگی الگو ، تیراز تولید و نوع جنس ، برشکاری انجام می‌شود. انواع متداول برشکاری شامل موارد زیر است : * برشکاری دستی (با کاتر یا گزن) * برشکاری با قیچی برقی * برشکاری لیزری * برشکاری تیغه و پرس برشکاری لیزری بیشترین دقت در برش طرح های پیچیده را دارد و برشکاری با تیغه و قیچی برقی ، مقرون به صرفه ترین نوع برشکاری در تولیدات تیراژبالا هستند.

🔸 تخته کاری

به تمامی کارهایی که در کارگاه تولید کیف روی میز کار انجام می‌شود به اصطلاح تخته کاری می‌گویند. در کیف های نفیس و ارزنده همانند محصولات چرم طبیعی ، بیشترین زمان تولید مربوط به تخته کاری می‌شود. انواع کارهایی که یک تخته کار انجام می‌دهد : * چسباندن زیرساز و تقویت رویه * چسباندن بخش های مختلف به هم برای دوخت * حجم سازی * آستر کشی * برشکاری دستی * فرم دهی به بخش های دوخته شده * رنگ زدن رویه و لبه چرم یک تخته کار باید حداکثر تعامل را با چرخکار داشته باشد تا با نهایت هماهنگی محصول نهایی به کیفیت بالایی برسد .

🔸 چرخکاری

به دوخت زدن بخشهای مختلف کیف چرخکاری می‌گویند و این کار توسط چرخکار انجام می‌شود. در تولید کیف از انواع مخلف ماشین دوخت استفاده می‌شود که مهم ترین آنها در زیر لیست شده اند : * چرخ راسته * چرخ راسته دوپایه * چرخ بطر دو پایه * چرخ بازویی * چرخ بازو متحرک کیفسازی دوخت دو وظیقه اساسی در یک کیف دارد اول اتصال بخش های مختلف و دوم ایجاد نما و زیبایی در یک کیف ؛ به طبع هرچه دوخت توسط چرخکار ماهرتری انجام شود محصول نهایی چشم نوازتر است .
شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.