بهزی

جست‌وجو

کاربرد و ویژگی های آجر های سنتی

زمان مطالعه 1 دقیقه

کاربرد و ویژگی های آجر های سنتی

🔻🔺 کاربرد آجر سنتی 🔻🔺

در گذشته از آجر سنتی برای ساخت و ساز استفاده می شد اما امروزه با توجه به بافت و تنوع رنگی در طراحی نما داخلی و نمای بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد:

♦️ نمای بیرونی با آجر سنتی؛ این آجر نمایی کلاسیک و سنتی را ایجاد می کند و با توجه به الگوهای مختلف چینش، می تواند نمای زیبایی را برای ساختمان ایجاد کند.

♦️ نمای داخلی با آجر سنتی؛ تلفیق این آجر با سبک مدرن می تواند در دکوراسیون داخلی تنوع ایجاد کند. در نمای داخلی ساختمان معمولاً روی بخش هایی از دیوار منزل مانند ستون ها، راه پله ها، اپن آشپزخانه، دیوار پشت تلویزیون و شومینه از این نوع آجر استفاده می شود.

♦️ کفپوش؛ آجر سنتی به دلیل داشتن مقاومت بالا در برابر سایش، ضربه، رطوبت و حرارت می تواند برای کفپوش گزینه مناسب باشد رنگ های طبیعی و متنوع این آجر فضای گرمی به محیط می بخشند.

از آجر سنتی اغلب در مکان‌هایی مانند سنتی سراها، سفره خانه ها، خانه های قدیمی تاریخی، هتل‌های سنتی و محوطه حیاط و ویلا نیز استفاده می شود. در طراحی نمای سنتی بیرونی، اغلب از آجر پلاک سنتی، نیمه و کامل استفاده می شود و برای نمای داخلی نیز، آجر نما طرح قدیمی یا همان طرح رستیک و برای کف فرش، آجر های مربعی به کار برده می شود.

🔻🔺 ویژگی های آجر سنتی 🔻🔺

این نوع آجر یا قزاقی برای هر نوع آب و هوایی مناسب‌ می باشد؛ به همین دلیل می توان از این نوع آجر حتی در نواحی مرطوب، گرم و خشک نیز استفاده نمود.

علاوه بر این آجرهای سنتی از خاک بسیار مرغوب ساخته می شود که همین عامل مانع از شوره زدن آن شده است.

این نوع آجر در برابر آب و باران مقاومت بالایی نشان می دهد. به همین منظور از آجر های سنتی حتی برای کفپوش نیز استفاده می کنند.

🔻🔺 انواع آجر سنتی 🔻🔺

آجر سنتی در ساختمان های مدرن و امروزی نیز استفاده می شود. تلفیق دو طرح مدرن و سنتی موجب می شود تا فضایی گرم خلق شود.

انواع آجر سنتی عبارتند از:

♦️ آجر پلاک سنتی

♦️ آجر قزاقی سنتی

♦️ آجر اِل سنتی

♦️ آجر کف فرش سنتی

♦️ آجر لعابی

♦️ آجر رستیک

♦️ آجر ماشینی سنتی

♦️ آجر نمای سنتی کامل

و …

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.