بهزی

جست‌وجو

انواع دستگاه های کلید سازی

زمان مطالعه 1 دقیقه

انواع دستگاه های کلید سازی

ستگاه های کلید سازی انواع مختلفی دارند و برای ساختن کلیدهای جدید یا کپی از کلیدهای موجود استفاده می شوند. هنگامی که به درستی مورد استفاده قرار می گیرند، دستگاه های ایمن، مؤثر و دقیقی هستند که در عرض چند دقیقه کلید را تولید می کنند.

لازم به ذکر است که ماشین های کلیدی در سه بعد به نام محور X، Y و Z عمل می کنند. محور X حرکت چپ به راست است. محور Y به سمت داخل و خارج حرکت می کند، در حالی که محور Z بالا و پایین است.

ماشین‌های کلید سازی سبک‌ های مختلفی دارند که هر کدام به نوع خاصی از کلید اشاره می‌کنند: کلید خانه، کلید امنیتی، سوئیچ ماشین و غیره. برخی از موارد رایج مورد استفاده عموما عبارتند از:


دستگاه های کلید سازی دستی

دستگاه های کلید برش دستی همانطور که از نام آن پیداست به صورت دستی کار می کنند و از کم دقت ترین نوع هستند. آن ها توسط اپراتور کار می کنند به این صورت که کلید الگو و کلیدی را که قرار است روی هم بریده شوند، محکم می کند، پس از آن دستگاه به صورت دستی مشخصات روی کلید کپی را ردیابی می کند تا شکل یکسانی به دست آورد.


دستگاه های کلید سازی اتوماتیک

در مقابل، ماشین‌های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک به کار دستی نیاز ندارند و بیشتر کار را خودشان انجام می‌دهند. دو کلید در داخل دستگاه قرار می‌گیرند، جایی که یک قلم شکل کلید الگو را ترسیم می‌کند و همزمان آن را برش می‌دهد. پس از ایجاد کلید تکراری، کارهای نهایی با برس زدن انجام می شود تا هر گونه پلیسه فلزی از لبه های تازه بریده شده جدا شود. همانطور که واضح است، ماشین های برش کلید اتوماتیک سریعتر و گرانتر از همتایان نیمه اتوماتیک خود هستند.

دستگاه های کلید سازی لیزری

دستگاه های برش کلید لیزری مانند دستگاه های اتوماتیک کار می کنند، با این تفاوت که به جای استفاده از تیغه برای برش کلیدها، درست حدس زدید از لیزر استفاده می کنند. آن ها دقت زیادی ارائه می دهند و برای بسیاری از سیستم های کلیدی با امنیت بالا استفاده می شوند.


دستگاه های کلید سازی لوله ای

کلیدها در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارند. برخی لوله ‌ای شکل، برخی استوانه ‌ای هستند که دارای کمان و تیغه ای بلند هستند و برخی نیاز به یک جیب برای بریدن دارند. انواع مختلفی از ماشین‌ های کلید سازی برای کمک به کپی کردن این کلیدهای شکل خاص وجود دارد که به ترتیب عبارتند از: ماشین‌های برش لوله‌ای، استوانه‌ای، و برش کلید.

دستگاه های کلید سازی دوگانه

در زمان ‌های اخیر، دستگاه‌ های کلید سازی دوتایی محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌ اند و بسیاری از قفل‌ سازهای سیار آن ‌ها را حمل می کنند. از آنجایی که کلیدهای استوانه ای و قلابی هر دو رایج ترین انواع کلیدهای مورد استفاده در کشور هستند، این دستگاه های دوتایی قفل سازان را قادر می سازند تا هر دو نوع کلید را با استفاده از یک دستگاه برش دهند.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.